MAP: Pożyczki z KPO na morskie farmy wiatrowe będzie można wypłacać w euro

Materiały autora

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opracowało projekt zmian legislacyjnych, umożliwiający wypłatę ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pożyczek w walucie euro na budowę morskich farm wiatrowych – poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Resort aktywów podkreślił, że to efekt zgłaszanych przez niego postulatów, co z kolei było podnoszone przez inwestorów w morskie farmy wiatrowe. Jak poinformowało ministerstwo, odbyło się spotkanie w sprawie możliwości finansowania projektów budowy morskich farm wiatrowych ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

W spotkaniu z udziałem Jacka Bartmińskiego, wzięli udział przedstawiciele branży morskich farm wiatrowych – deweloperzy realizujący projekty budowy farm wiatrowych na Bałtyku, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, a także przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego.

W trakcie spotkania zaprezentowano nowe warunki wsparcia finansowego tego typu projektów ze środków KPO w ramach inwestycji REPowerEU G3.1.5, w której ustanowiono Fundusz na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej. Przedstawione zostały informacje o inwestycji, w tym podstawowe parametry przedsięwzięć inwestycyjnych (zakres rzeczowy i czasowy projektu, cel i efekty realizacji), formy udzielenia wsparcia, kryteria oceny projektów. Podczas spotkania odbyła się również dyskusja na temat funduszu, który ma na celu poprawę dostępu finansowania w polskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

Spotkanie było również elementem konsultacji kryteriów oceny inwestycji z obszaru offshore wind do udzielenia finansowania ze środków KPO. MAP planuje kontynuację spotkań z przedstawicielami branży morskich farm wiatrowych na temat pozyskiwania finansowania ze środków KPO oraz wspierania rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Będzie ona stanowić istotny udział w miksie energetycznym Polski. 

Fundusz dla Morskiej Energetyki Wiatrowej

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, celem Funduszu zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego z budżetem co najmniej 4,785 mld euro ma być zachęcenie do inwestycji prywatnych i poprawy dostępu do finansowania w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W zmienionym KPO zaznaczono, że umowy finansowania z beneficjentami końcowymi mają na celu realizację co najmniej dwóch projektów farm o łącznej mocy co najmniej 3 GW. Wsparcie będzie polegało na udzielaniu pożyczek bezpośrednio sektorowi prywatnemu, jak również podmiotom sektora publicznego, którzy wytwarzają lub zamierzają produkować energię z morskich farm wiatrowych.

Jak wskazano, w celu realizacji inwestycji ze środków funduszu rząd Polski i BGK powinny zawrzeć umowę wykonawczą określającą szereg kwestii w tym m.in. opis procesu wyboru projektów. Podkreślono, że decyzja w tym zakresie ma być podejmowana przez komitet inwestycyjny lub inny odpowiedni równoważny organ większością głosów przez członków niezależnych od rządu. Ponadto, inwestycja musi m.in. spełnić kryterium opłacalności ekonomicznej, być zgodna z zasadami czy nieczynienia poważnej szkody środowisku (DNSH). Beneficjenci końcowi instrumentu nie mogą otrzymać wsparcia z innych instrumentów Unii na pokrycie tych samych kosztów.

- REKLAMA -spot_img

Zainteresuje Cię

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje