NCBR wspiera rozwój offshore wind

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest kluczowym w Polsce ośrodkiem wspierania i tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych i społecznych. Morska energetyka wiatrowa jest jedną z bardziej innowacyjnych branż w sektorze energetycznym. Pytamy o dotychczasowe działania NCBR na rzecz wspierania rozwoju branży offshore wind w Polsce.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyjaśnia w odpowiedzi na pytania OffshoreWindPoland.pl, że dzięki swojej różnorodnej ofercie dla innowatorów, wspiera rozwój wielu sektorów, również offshore wind.

-Projekty przyczyniające się do rozwoju szeroko pojętej branży offshore wind były wspierane w ramach konkursów: międzynarodowych (POLNOR, IdeaLab Call for Full Proposals, Small Grant Scheme), krajowych (LIDER, BRIK, Gospostrateg, Infrastart, Rzeczy są dla ludzi, Tango, Techmatstrateg), konkursów ze środków Funduszy Europejskich (Szybka Ścieżka, Seal of Excellence, INGA, Projekty aplikacyjne) – wylicza NCBR.

NCBR w ramach prowadzonych innowacyjnych przedsięwzięć z zakresu Europejskiego Zielonego Ładu wypracowało nowoczesne technologie magazynowania energii elektrycznej.

– W ramach Strumienia System opracowano kompletny system magazynowania energii elektrycznej składający się z Urządzenia Centralnego (falownika) oraz Baterii Systemowej. Rozwiązanie charakteryzuje się m.in. wysoką sprawnością konwersji energii, niewielkim rozmiarem, niskim poziomem generowanego hałasu oraz jest przeznaczone do stacjonarnych zastosowań domowych i przemysłowych. Natomiast w ramach Strumienia Bateria opracowano ogniwa galwaniczne, które charakteryzują się wysoką gęstością energii, bazują na surowcach dostępnych w Polsce oraz podlegają w 98% recyklingowi. Stworzone systemy mogą współpracować z farmami wiatrowymi – dodaje.

W bieżącym roku, w przedsięwzięciu „Magazynowanie energii elektrycznej”, został ogłoszony dialog techniczny, którego celem jest uzyskanie informacji między innymi o możliwych do opracowania nowych lub poprawy istniejących technologii magazynowania energii elektrycznej, potencjału innowacyjności w zakresie tych technologii.

-W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027, NCBR planuje realizację kolejnych przedsięwzięć, w których chce rozwijać wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej, technologie (baterie) sodowe, wodorkowe oraz litowo-jonowe. Powyższe rozwiązania systemowe będą mogły w pełnym zakresie współpracować z morskimi technologiami wiatrowymi – zapowiada NCBR.

W ramach NCBR działa również Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) programu Horyzont Europa. NCBR wyjaśnia naszej redakcji, że KPK wspiera uczestnictwo polskich jednostek w finansowanym bezpośrednio przez Komisje Europejską programie, będącym największym w historii UE programem wspierającym badania i innowacje.

-Program obejmuje swoim zakresem szereg dziedzin i finansowane w jego ramach są także innowacyjne projekty w zakresie energetyki wiatrowej offshore. KPK wspiera polskie podmioty w aplikowaniu o te projekty prowadząc działalność informacyjną, konsultacyjną i szkoleniową. W ramach znanych obecnie tematów konkursowych na lata 2023-2024 tematyka ta również jest obecna. Polskie instytucje w ramach międzynarodowych konsorcjów mogą ubiegać się o dofinansowanie na innowacyjne projekty na przykład w zakresie cyfrowych rozwiązań do predykcji wielkości produkcji farm offshore czy wydłużania cyklu życia systemów offshore – informuje NCBR.

Centrum podkreśla, że aplikować o projekty mogą wszystkie typy instytucji posiadające osobowość prawną, a dofinansowanie może wynieść nawet do 100% kosztów kwalifikowanych. Krajowy Punkt Kontaktowy zachęca zainteresowanych do kontaktu z ekspertami.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » NCBR wspiera rozwój offshore wind