Deweloper Ecowende, spółka joint venture założona przez Shell i Eneco, poinformował o planach rozwoju morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust West VI w „harmonii z naturą”. Morska instalacja zostanie oddana do użytku w 2026 r. Deweloper ma uwzględnić rozwiązania, które maksymalnie ograniczą wpływ elektrowni na otocznie, w tym ekosystemy morskie.
Morska farma wiatrowa Hollandse Kust West VI będzie zlokalizowana około 53 kilometrów od holenderskiego wybrzeża na wysokości miasta portowego IJmuiden. Dzięki zainstalowanej mocy ok. 760 MW elektrownia ma zapewnić 3% obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w tym kraju. Farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku w 2026 roku.
Farma wiatrowa ma być jak najbardziej przyjazna środowisku
Ecowende zamierza zbudować farmę wiatrową, która będzie w harmonii z naturą, z minimalnym wpływem na ptaki, nietoperze i ssaki morskie. Celem jest umożliwienie morskim farmom wiatrowym wywierania pozytywnego wpływu na środowisko. Jest to kluczowy warunek ostatecznego osiągnięcia ambicji 70 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2050 r. bez przekraczania limitów ekologicznych Morza Północnego. Ecowende podczas WindDay 2023 zaprezentował informacje na temat tego, jakie innowacje planuje wdrożyć, ale także środki łagodzące i stymulujące ekologię. W planie jest także wdrożenie szeroko zakrojonego programu monitorowania i badań nad wodą i pod wodą.
-Przygotowując nasz zestaw środków w porozumieniu z szeroką grupą ekspertów, wzięliśmy pod uwagę środki, które są już wdrażane na farmach wiatrowych wokół nas, a także najnowsze odkrycia naukowe. Niektóre z nich będą miały natychmiastowy wpływ, podczas gdy wiele innych ma na celu wypróbowanie nowych metod i uzupełnienie luk w wiedzy. Wiedza, którą posiadamy na temat wpływu farm wiatrowych na przyrodę, nie jest jeszcze kompletna. Wiedza ta jest niezbędna, jeśli chcemy rozwijać morską energetykę wiatrową w Holandii w odpowiedzialny sposób – powiedział Volkert Visser, CEO i dyrektor projektu Ecowende.
Ptaki i nietoperze
Ecowende zwiększy wysokość najniższego punktu łopaty wirnika, co oznacza pojawienie się swobodnej przestrzeni dla ptaków bezpośrednio nad wodą. W planie jest utworzenie korytarza do obszaru Natura 2000 Brown Bank poprzez umieszczenie turbin w większej odległości od siebie oraz opcję zatrzymania turbin, która dostosowuje się do ruchów ptaków na farmie wiatrowej. W ten sposób Ecowende spodziewa się zminimalizować liczbę kolizji ptaków i nietoperzy. Ecowende będzie wykorzystywać różne technologie do monitorowania, badania i dostosowywania skuteczności tego podejścia.
Ecowende zamierza zastosować kilka innowacyjnych technik, które pomogą podwodnemu światu na nowo rozkwitnąć. Biodegradowalne struktury rafowe będą budowane przy użyciu drzew owocowych pochodzących z holenderskich farm owocowych. Te rafy drzewne oferują rybom miejsce do schronienia i rozmnażania się. Ecowende zainstaluje również różne formy przyjaznej dla środowiska ochrony przed erozją, w tym też platformy dla rozwoju ostryg płaskich.
-Nasza farma wiatrowa przekształci się w zróżnicowane środowisko życia, które funkcjonuje jako siedlisko i wylęgarnia dla wielu gatunków, w tym, miejmy nadzieję, nawet rekinów i płaszczek – mówi Hermione van Zutphen, kierownik ds. programów ekologicznych w Ecowende.
Morska farma wiatrowa będzie jednym z największych morskich laboratoriów na świecie, w którym naukowcy będą eksperymentować z nowymi technikami.
–W tym laboratorium terenowym damy również innym badaczom i startupom przestrzeń do testowania swoich innowacji w środowisku morskim – informuje Ecowende.