Cadeler łączy siły z Eneti

Duńska firma Cadeler połączy siły biznesowe z spółką usługową Eneti (dawniej Scorpio Bulkers) z siedzibą w Monako. Połączona grupa będzie obsługiwać cztery statki aktywne już na wodach oraz sześć obecnie nowo budowanych jednostek, które mają zostać dostarczone do obsługi klientów w latach 2024-2026.

Nowa spółka będzie nosić nazwę Cadeler, a jej akcje będą notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE) w uzupełnieniu do obecnych notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Oslo (OSE). Dzięki temu firma stanie się wiodącą spółką giełdową w branży na całym świecie.

Połączona grupa będzie nosiła nazwę Cadeler i będzie miała siedzibę w Kopenhadze w Danii. Po połączeniu akcjonariusze Cadeler i Eneti będą posiadać odpowiednio około 60% i 40% udziałów, biorąc pod uwagę liczbę akcji na dzień 16 czerwca 2023 r. Po zatwierdzeniu przez organy regulacyjne i spełnieniu odpowiednich warunków zamknięcia, zakończenie transakcji spodziewane jest obecnie w 4. kwartale 2023 r.

Połączona grupa zaoferuje swoim klientom w sektorze morskiej energetyki wiatrowej flotę składającą się z 10 nowoczesnych statków. Obecnie Cadeler jest właścicielem i operatorem dwóch statków do instalacji turbin wiatrowych (WTIV). Dodatkowo posiada dwa nowe statki do instalacji turbin wiatrowych klasy X (WTIV) z dostawami zaplanowanymi na 3. kwartał 2024 r. i 2. kwartał 2025 r. oraz dwa nowe statki do instalacji fundamentów wiatrowych klasy F (WFIV) z dostawami zaplanowanymi na 4. kwartał 2025 r. i 3. kwartał 2026 r.

Obecnie Eneti posiada i eksploatuje dwa statki WTIV oraz dwa statki nowej generacji WTIV z dostawami zaplanowanymi na 4. kwartał 2024 r. i 2. kwartał 2025 r. Trzy statki NG 2500X należące obecnie do Eneti są rozważane do zbycia przed lub po zakończeniu połączenia.

Umowa z Baltic Power

Przypomnijmy, że spółka Baltic Power poinformowała w lipcu 2022 r., że podpisała z Cadeler umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power – wspólnego projektu PKN ORLEN i Northland Power.

Firma Cadeler specjalizuje się w montażu turbin offshore wind. Od 2012 r. zainstalowała blisko 400 morskich turbin wiatrowych i ponad 500 fundamentów, które łącznie produkują energię dla ponad 5,5 miliona europejskich gospodarstw domowych. Podpisana umowa rezerwacyjna gwarantuje dostępność specjalistycznego statku przeznaczonego do instalacji turbin podczas fazy budowy. Umowa właściwa zostanie podpisana po podjęciu przez spółkę Baltic Power finalnej decyzji inwestycyjnej.

Zostaw komentarz

Strona główna » Cadeler łączy siły z Eneti