Zgodnie z wyliczeniami analityków BloombergNEF, inwestycje na globalnym rynku offshore wind w 2023 r. osiągnęły dotychczas najwyższy poziom w historii, pomimo burzliwego dla branży roku.
Dane zostały przedstawione w raporcie „BloombergNEF Renewable Energy Investment Tracker 1H 2024”. Oliver Metcalfe, szef działu badań nad energetyką wiatrową BloombergNEF wskazuje, że rekord padł pomimo rosnących kosztów i stóp procentowych, które zmusiły niektóre firmy do opóźnienia lub anulowania projektów w ubiegłym roku.
-Globalne inwestycje w morską energetykę wiatrową osiągnęły rekordowy poziom 76,7 mld dolarów, co oznacza wzrost o 79%. Zrównoważyło to 17% spadek rok do roku w segmencie lądowym. Chiny pozostały największym rynkiem morskiej energetyki wiatrowej, pomimo słabszego roku, a za nimi uplasowały się Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – mówi Metcalfe.
Gwałtowny wzrost inwestycji
Branża morskiej energetyki wiatrowej ma za sobą burzliwy rok. Projekty o łącznej mocy ok. 6,9 GW w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zostały anulowane w 2023 r., ponieważ rosnące koszty sprzętu i finansowania, przeciągające się procedury uzyskiwania pozwoleń, przeszkody w podłączeniu do sieci oraz opóźnienia w łańcuchu dostaw, zmniejszyły oczekiwane zwroty z projektów wielu deweloperów. Pomimo zawirowań, firmy takie jak Ørsted, Iberdrola, Northland Power i Mitsui & Co znalazły się wśród tych, które podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące dużych projektów w 2023 r.
Podział ryzyka w aukcjach offshore wind
BNEF przewiduje, że rządy będą skłonne płacić więcej za morską energetykę wiatrową i uwzględniać więcej mechanizmów podziału ryzyka w umowach aukcyjnych w 2024 r., podczas gdy stopy procentowe mogą również zacząć spadać, zmniejszając koszty finansowania zewnętrznego. Może to doprowadzić do zamknięcia finansowego większej liczby projektów w 2024 r.
Źródło: BloombergNEF