Kancelaria Linklaters doradzała grupie komercyjnych kredytodawców, agencjom kredytowym i wielostronnym instytucjom finansowym przy finansowaniu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o wartości 5,2 mld dolarów, której właścicielami są Orlen i Northland Power. Jest to pierwsza morska farma wiatrowa, która osiągnęła pełne finansowanie.
Wieloźródłowe finansowanie jest zapewniane przez dwadzieścia pięć międzynarodowych i lokalnych banków komercyjnych, Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, a także jest wspierane przez trzy agencje kredytów eksportowych, a mianowicie Euler Hermes, Export and Investment Fund of Denmark oraz Export Development Canada.
MFW Baltic Power powstaje u wybrzeży Polski, w pobliżu Łeby i Choczewa, a po ukończeniu w 2026 r. będzie miała moc ok. 1 140 MW i wygeneruje wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zapewnić ją dla ponad 1,5 mln polskich gospodarstw domowych. Projekt korzysta ze wsparcia CfD w ramach pierwszej fazy pomocy przyznanej przez polski rząd na mocy ustawy o promowaniu wytwarzania w morskich farmach wiatrowych.
-Cieszymy się, że mogliśmy doradzać przy pierwszej, z miejmy nadzieję wielu, morskich farm wiatrowych w Polsce. Jesteśmy również bardzo dumni, że mogliśmy pomóc wielu instytucjom finansowym w dokonaniu ich pierwszych inwestycji w morską energetykę wiatrową. Transakcje tego rodzaju naprawdę pokazują wiodące na rynku globalne możliwości Linklaters w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i cross-praktyki, z prawnikami z Polski, Niemiec, Francji, Holandii, Stanów Zjednoczonych, a także Wielkiej Brytanii, którzy współpracują jako zespół, aby zapewnić płynne doradztwo w celu realizacji tej złożonej transakcji – powiedział Richard Coar, partner w Linklaters.
Zespołem Linklaters kierowali partnerzy zarządzający Isabella Peplinski (energetyka i infrastruktura, Londyn) i Jakub Dąbrowski (energetyka i infrastruktura, Warszawa), nadzorowani przez partnerów Richarda Coara (energetyka i infrastruktura, Londyn), Martę Domino (bankowość i finanse) oraz Patryka Figiela (energetyka i infrastruktura, oboje Warszawa). Kluczowi członkowie zespołu to: partner Thomas Schulz (Corporate, Berlin), senior associate Maciej Chęciński (Banking and Finance, Warszawa), associates Dominik Piechowiak (Energy and Infrastructure) i Marcin Wołoszyn (Banking and Finance, obaj Warszawa), managing associate Laura Marx-Pfälzner (Corporate, Berlin), wspólnicy Hadiah Amirullah i Katie Rivers (Energetyka i Infrastruktura, Londyn), wspólnicy zarządzający Wojciech Podlasin (Prawo Antymonopolowe i Inwestycje Zagraniczne, Warszawa), Iyesogie Igiehon (Środowisko) oraz wspólnik Daniel Hilbert (Finanse Strukturyzowane, obaj Londyn). Transakcja wymagała ścisłej współpracy pomiędzy wieloma biurami Linklaters na całym świecie, w tym w Berlinie, Amsterdamie, Nowym Jorku, Paryżu i Frankfurcie.
-Szereg instytucji finansowych z całego świata, które zaangażowały się w tę pierwszą na rynku transakcję, pokazuje apetyt globalnej społeczności na inwestowanie w Polskę i jej sektor energetyczny. Projekt ten przyniesie szereg korzyści społecznych, takich jak stabilne dostawy czystej energii i nowe miejsca pracy, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju zrównoważonej gospodarki – powiedziała Marta Domino.