EBI zapewni 610 mln euro dla MFW Baltic Power

Europejski Bank Inwestycyjny zainwestuje do 610 mln euro w projekt farmy wiatrowej realizowanej przez Baltic Power sp. z o.o. Projekt będzie pierwszą inwestycją morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jedną z największych na świecie. Finansowanie w wysokości mln euro jest wspierane przez program InvestEU, którego celem jest zmobilizowanie inwestycji na rzecz priorytetów polityki UE, w tym transformacji ekologicznej.

Projekt ma znaczenie strategiczne i przyczyni się do osiągnięcia celów planu REPowerEU. Zrównoważony rozwój źródeł czystej energii wesprze niezależność energetyczną UE oraz bezpieczeństwo dostaw. Przyspieszenie zielonej transformacji i promowanie inwestycji w energię odnawialną to jeden z priorytetów Planu REPowerEU, który jest również promowany i wspierany przez Grupę EBI.

– Finansowanie dla Baltic Power wesprze pierwszy projekt morskich farm wiatrowych w Polsce i z pewnością otworzy drogę dla zielonej transformacji oraz dla przyszłych innych projektów morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycja ta nie tylko wesprze transformację polskiego sektora energetycznego, przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy i wzmocni rozwój gospodarczy. Dzięki temu finansowaniu powstanie jedna z największych farm wiatrowych na świecie a Polska dołączy do państw inwestujących w odnawialne źródła energii na Morzu Bałtyckim – powiedziała wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, prof. Teresa Czerwińska.

Finansowanie dla Baltic Power będzie pierwszą inwestycją EBI w morską energetykę wiatrową w Polsce. Projekt składa się z 76 turbin wiatrowych, fundamentów, dwóch podstacji morskich i jednej podstacji lądowej, czterech kabli eksportowych i kabli międzysieciowych, o łącznej mocy zainstalowanej około 1140 MW. Będzie zlokalizowany 23 km na północ od polskiego wybrzeża, na wysokości Choczewa i Łeby, w polskiej strefie ekonomicznej. Oczekuje się, że budowa zakończy się do końca II kwartału 2026 r. Wraz z rozwojem tego projektu Polska dołączy do Niemiec i Danii – krajów, które z sukcesem działają w basenie Morza Bałtyckiego budując morskie farmy wiatrowe.

Baltic Power jest spółką powołaną wyłącznie do realizacji tego projektu, należącą do Orlenu (51% udziałów) i Northland Power (49% udziałów). EBI udziela bezpośredniego finansowania spółce projektowej, a ponadto zapewnia transzę pośrednią Bankowi Gospodarstwa Krajowego, w celu dalszego wsparcia projektu.

-Jako bank rozwoju od lat jesteśmy zaangażowani w finansowanie transformacji energetycznej Polski. Tylko w ubiegłym roku przeznaczyliśmy 100 mld zł na wsparcie krajowej energetyki nisko- i zeroemisyjnej. Potencjał w poprawie miksu energetycznego Polski dostrzegamy m.in. w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Dlatego też zdecydowaliśmy o współfinansowaniu budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – jednej z największych na świecie tego typu inwestycji, która weszła w fazę realizacji. Taka inwestycja to impuls dla krajowego przemysłu i szansa dla polskich przedsiębiorców – wskazał Marek Tomczuk, członek zarządu BGK.

Komentarze inwestorów

-Ta umowa jest dużym osiągnięciem Northland, naszych partnerów i projektu Baltic Power” – powiedział Mike Crawley, prezes i dyrektor generalny Northland.

„To kamień milowy, który świadczy o wsparciu międzynarodowych instytucji finansowych i odzwierciedla ich zaufanie do Northland oraz do naszej zdolności do opracowywania, pozyskiwania, budowy i finansowania dużych i złożonych projektów morskiej energetyki wiatrowej. Pomimo wyzwań stojących przed sektorem morskiej energetyki wiatrowej na niektórych rynkach, Northland w dalszym ciągu znajduje rozwiązania by realizować duże projekty morskiej energetyki wiatrowej przy zachowaniu atrakcyjnych warunków

-Jesteśmy w końcowej fazie przygotowań dużego projektu, który znacząco zmieni miks energetyczny Polski. Nasze solidne podstawy finansowe i rozległe międzynarodowe doświadczenie w zarządzaniu dużymi projektami pozwalają nam skutecznie poradzić sobie z tym procesem. Pomimo bardzo dynamicznego otoczenia, jesteśmy na dobrej drodze w przygotowaniu projektu Baltic Power, którego celem jest dostarczenie czystej energii do ponad 1,5 mln gospodarstw domowych już w 2026 roku. Zabezpieczenie finansowania projektu pokazuje, że rynki finansowe również pozytywnie zapatrują się na  kwestię inwestycji strategicznych ORLEN do 2030 roku – zauważył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny ORLEN.

Grupa EBI w 2022 r. na wsparcie zrównoważonego rozwoju źródeł energii przeznaczyła na całym świecie €20,86 mld. W Polsce finansowanie to wyniosło €996 mln. W latach 2018-2022 Bank przeznaczył łącznie €3,25 mld na transformację polskiego sektora energetycznego. Grupa EBI jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. W jej skład wchodzą Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI). Grupa zapewnia wsparcie finansowe dla inwestycji przyczyniających się do realizacji celów polityki unijnej, takich jak spójność społeczna i terytorialna oraz sprawiedliwa transformacja w kierunku neutralności klimatycznej.

Zostaw komentarz

Strona główna » EBI zapewni 610 mln euro dla MFW Baltic Power