Dwóch oferentów chętnych do budowy MFW na Litwie

Zakończyła się pierwsza faza aukcji dotyczącej pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Litwie. Regulator VERT (lit. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, ang. National Energy Regulatory Council) poinformował, że w postepowaniu wystartowało dwóch oferentów poprzez złożenie odpowiedniej dokumentacji. Wyrazili oni zamiar budowy morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim o mocy wytwórczej do 700 MW.

Nabór był prowadzony w okresie od 1 marca 2023 r. do 29 maja 2023 r. Pierwsze posiedzenie Komisji odbędzie się dziś 1 czerwca 2023 r. Obaj oferenci zostaną zaproszeni do udziału w posiedzeniu Komitetu i będą mogli uczestniczyć w nim na żywo lub za pośrednictwem połączenia zdalnego.

Na kolejnych posiedzeniach komitetu oceniona zostanie kwalifikowalność oferentów i sporządzona zostanie lista kwalifikujących się oferentów. Będzie to musiało nastąpić najpóźniej w ciągu 30 dni kalendarzowych.

Jeśli obaj oferenci spełnią wymagania, rozpocznie się kolejna faza, tym razem składania ofert w sprawie opłaty za budowę farmy. Potencjalny zwycięzca zostanie ogłoszony zwycięzcą tylko wtedy, „gdy leży to w interesie bezpieczeństwa narodowego”. Zwycięski oferent będzie znany na początku września 2023 r.

Litwa przygotowuje się do budowy dwóch farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, każda o dozwolonej mocy 700 MW. Kolejny przetarg planowany jest na jesień tego roku. Dwie morskie farmy wiatrowe zapewniłyby około połowy obecnego zapotrzebowania Litwy na energię elektryczną i zmniejszyłyby zależność kraju od importu energii elektrycznej.

Źródło: VERT

Zostaw komentarz

Strona główna » Dwóch oferentów chętnych do budowy MFW na Litwie