Zakończyła się pierwsza faza aukcji dotyczącej pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Litwie. Regulator VERT (lit. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, ang. National Energy Regulatory Council) poinformował, że w postepowaniu wystartowało dwóch oferentów poprzez złożenie odpowiedniej dokumentacji. Wyrazili oni zamiar budowy morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim o mocy wytwórczej do 700 MW.
Nabór był prowadzony w okresie od 1 marca 2023 r. do 29 maja 2023 r. Pierwsze posiedzenie Komisji odbędzie się dziś 1 czerwca 2023 r. Obaj oferenci zostaną zaproszeni do udziału w posiedzeniu Komitetu i będą mogli uczestniczyć w nim na żywo lub za pośrednictwem połączenia zdalnego.
Na kolejnych posiedzeniach komitetu oceniona zostanie kwalifikowalność oferentów i sporządzona zostanie lista kwalifikujących się oferentów. Będzie to musiało nastąpić najpóźniej w ciągu 30 dni kalendarzowych.
Jeśli obaj oferenci spełnią wymagania, rozpocznie się kolejna faza, tym razem składania ofert w sprawie opłaty za budowę farmy. Potencjalny zwycięzca zostanie ogłoszony zwycięzcą tylko wtedy, „gdy leży to w interesie bezpieczeństwa narodowego”. Zwycięski oferent będzie znany na początku września 2023 r.
Litwa przygotowuje się do budowy dwóch farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, każda o dozwolonej mocy 700 MW. Kolejny przetarg planowany jest na jesień tego roku. Dwie morskie farmy wiatrowe zapewniłyby około połowy obecnego zapotrzebowania Litwy na energię elektryczną i zmniejszyłyby zależność kraju od importu energii elektrycznej.
Źródło: VERT