Dobry projekt fundamentu wymaga odpowiedniego zarządzania łańcuchem dostaw

Projektanci, certyfikatorzy, fabrykanci, logistycy, dostawcy kabli mają realny wpływ na realizację fundamentu od projektu po końcowy produkt. Deweloperzy morskiej energetyki wiatrowej muszą zapewnić, że działania uczestników łańcucha dostaw usług i komponentów są odpowiednio zarządzane – przekonują eksperci firmy konsultacyjnej K2 Management.

Jak czytamy, deweloperzy mogą zaoszczędzić czas i koszty, angażując się w łańcuch dostaw na początku projektu fundamentu. Powszechnym podejściem w przemyśle wiatrowym jest wybór koncepcji fundamentu, stworzenie wstępnego projektu (np. poprzez studium Front End Engineering Design, FEED), a następnie ogłoszenie wstępnych przetargów na produkcję oraz kontrakty T&I.

-Projektanci mają naturalną tendencję do priorytetowego traktowania głównego projektu stalowego podczas podejmowania kluczowych decyzji. W związku z tym, przed sfinalizowaniem koncepcji fundamentu istnieje ograniczona możliwość dalszego rozważenia wymagań dotyczących łańcucha dostaw, co można uznać za istotne ryzyko projektowe – wyjaśniają eksperci.

Wiele projektów ma coraz większe problemy z pozyskaniem odpowiednich dostawców na dzisiejszym zatłoczonym rynku morskiej energetyki wiatrowej z powodu niedostępności albo braku „dopasowania” możliwości. Jednak dzięki wczesnemu zaangażowaniu rynku można temu zaradzić. Optymalizacja projektu fundamentów pod kątem dostępności łańcucha dostaw może również doprowadzić do wcześniejszej realizacji projektu i niższych kosztów.

Zamiast tradycyjnego monopala (MP) z elementem przejściowym (TP) coraz częściej na rynku pojawiają się fundamenty bez TP. Koncepcja ta oferuje znaczące korzyści w zakresie optymalizacji projektu. Jednak w połączeniu z ciągłym dążeniem do umieszczania monopali na głębszych wodach i przy większych rozmiarach turbin wiatrowych, koncepcja bez TP może sprawić, że monopal będzie musiał być większy. Co ciekawe, na rynku pojawiło się kilka projektów, w których tonaż przekracza 2000MT, a długość – 100m.

Co ciekawe, istnieją statki zdolne do instalacji tak ogromnych konstrukcji. Jednak ich liczba jest ograniczona i są bardzo poszukiwane. Nie ma żadnej gwarancji, że odpowiedni statek będzie dostępny w momencie, gdy będzie potrzebny do realizacji projektu.

Źródło: K2 Managemnt

Zostaw komentarz

Strona główna » Dobry projekt fundamentu wymaga odpowiedniego zarządzania łańcuchem dostaw