DNV jako dostawca usług certyfikacyjnych podpisał ze spółkami joint venture MFW Bałtyk II sp. z o.o. i MFW Bałtyk III sp. z o.o., należącymi do Equinor i Polenergii, kontrakt dotyczący certyfikacji morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.
Zakres prac DNV obejmuje dostarczenie certyfikatów dla farm wiatrowych związanych z projektowaniem, produkcją/instalacją/odbiorem i eksploatacją zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa, regulacjami i kodeksami. Certyfikacji będą podlegać generatory turbin wiatrowych (WTG), morska stacja transformatorowa, kable międzysystemowe i morskie kable eksportowe.
-Zespół DNV jest niezmiernie zadowolony z przyznania tego kontraktu i przyczynienia się do zwiększenia udziału OZE w kraju. Ten krok Polski, mający na celu zwiększenie mocy morskiej energetyki wiatrowej, jest ujęty w raporcie DNV „2022 Energy Transition Outlook Report”, w który stwierdza się, że udział morskiej energetyki wiatrowej w całkowitej produkcji energii elektrycznej z wiatru będzie stale wzrastał, rosnąc globalnie z 8% w 2020 r. do 34% w 2050 r. – powiedział Kim Sandgaard-Mørk, wiceprezes wykonawczy ds. certyfikacji OZE w DNV.
„W całym okresie objętym prognozą Europa utrzyma swoją wiodącą pozycję pod względem części zapotrzebowania na energię elektryczną zaspokajaną przez morskie źródła wiatrowe – zarówno o fundamentach stałych, jak i pływające – dodał Kim Sandgaard-Mørk.
Rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest kluczowym krokiem w kierunku przejścia Polski w stronę bardziej zrównoważonej energetyki. Projekty te nie tylko przyczynią się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, ale także mogą stworzyć nowe możliwości zatrudnienia i napędzać wzrost gospodarczy w regionie.
-Opierając się na bogatym doświadczeniu DNV w certyfikacji projektów związanych z OZE, z wielką satysfakcją rozszerzamy naszą wiedzę w zakresie certyfikacji na Polskę po ogłoszeniu na początku tego roku, że DNV zostało upoważnione przez polskie Ministerstwo Infrastruktury do wydawania certyfikatów dla morskich farm wiatrowych i montażu urządzeń wytwarzających energię. Certyfikacja Baltyk II i Baltyk III przez DNV dodatkowo wzmacnia ich zaangażowanie w spełnianie najwyższych standardów branżowych w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności i zrównoważonego rozwoju. Osobiście z niecierpliwością czekam na dalszą pracę nad tym projektem i jego pomyślne zakończenie – wyjaśnił Krystian Słodzinka, Kierownik Projektu i Koordynator Polskiego Ministerstwa Systemów Energetycznych w DNV.
Przy planowanej mocy zainstalowanej 720 MW każda, projekty farm MFW Baltyk II i MFW Baltyk III, zapewnią bezemisyjną energię dla ponad 2 milionów polskich gospodarstw domowych.