Baltic Windustry. Eksperci branży offshore wind debatują o trendach

We wtorek, 12 września naukowcy, eksperci, inwestorzy i przedstawiciele firm z branży morskiej energetyki wiatrowej spotkali się na Politechnice Gdańskiej. Wszystko za sprawą konferencji „Baltic Windustry 2023: industrial research in offshore wind energy”, której gospodarzem była Politechnika Gdańska. Patronem medialnym wydarzenia był portal OffshoreWindPoland.pl.

Za organizację wydarzenia odpowiadało Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej. Celem konferencji było przedstawienie i upowszechnienie aktualnie rozwijających się trendów i nowych technologii w branży offshore oraz wzmocnienie współpracy środowiska biznesowego i naukowego. 

Wydarzenie oficjalnie otworzył prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Głos zabrali również Piotr Czopek, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz prof. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG.

– To duży zaszczyt, że Politechnika Gdańska jest gospodarzem konferencji Baltic Windustry, dzięki której udało się zgromadzić w jednym miejscu ekspertów, naukowców, przedsiębiorców i osoby silnie związane z branżą offshore – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Sektor morskiej energetyki wiatrowej to obecnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że odnawialne źródła energii to przyszłość, zwłaszcza jeśli chcemy zachować naszą planetę w jak najlepszej kondycji dla przyszłych pokoleń.

– Kształcenie i prowadzenie badań na najwyższym poziomie wymaga bardzo bliskiej współpracy z przemysłem. To przemysł bowiem definiuje jakie kompetencje oraz kierunki rozwoju technologii są potrzebne. Rolą konferencji jest w związku z tym zapewnienie platformy do dyskusji pomiędzy obszarami edukacji, badań i przemysłu. – mówi prof. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG.

– Osoby uczestniczące w konferencji reprezentują właśnie te trzy główne obszary, dzięki czemu mamy okazję zapoznać się z najnowszymi trendami m.in. na polu produkcji turbin wiatrowych, zarządzania nimi czy wdrażania programów edukacyjnych i projektów badawczych we współpracy z uczelniami i przemysłem w partnerstwach krajowych i międzynarodowych – dodał.

W dalszej części spotkania keynote speech wygłosiła Nevena Stevanovic Head of Process and Digital w Siemens Gamesa Renewable Energy. Następnie dyskutowano w ramach trzech paneli tematycznych. Podczas pierwszego z nich – poświęconego polityce i finansowaniu – krótkie wystąpienia zaprezentowali: Anca Iulia Cimpeanu, Deputy Head of UnitC4 Komisji Europejskiej, Maciej Kiełmiński, ekspert z Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Wojciech Tyborowski, dyrektor Invest in Pomerania. Prelegenci przedstawili informacje na temat aktualnych i nadchodzących instrumentów finansowania prac badawczo-przemysłowych, korzyści ekonomicznych oraz możliwości uzyskania przewagi konkurencyjnej po wdrożeniu wyników prac badawczych w obszarze offshore.

W kolejnym panelu dyskusyjnym udział wzięli: prof. Niels-Erik Clausen z katedry systemów energetyki wiatrowej Technical University of Denmark, prof. Barbara Stepnowska z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG, dyrektorka gdańskiego oddziału American Chamber of Commerce, dr inż. Jan Drzewieniecki, prof. PM, prodziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Morskiej w Szczecinie, Jakub Kaszuba, Prezes Zarządu spółki Base Group oraz Joanna Bochniarz, prezeska Centrum Innowacyjnej Edukacji. Ta część konferencji poświęcona była przemysłowi i edukacji, a zwłaszcza na sposobach rozwiązania problemu niedoboru wykwalifikowanej kadry oraz dostosowaniu profili kształcenia do realnych potrzeb przemysłu.

Ostatni z paneli dotyczył badań i cyfryzacji. Udział w niej wzięli prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG, Nevena Stevanovic, head of process and digital w Siemens Gamesa Renewable Energy, Arkadiusz Sekściński, prezes zarządu spółki PGE Baltica, Christof Devriendt, Professor Structural Integrity Monitoring z departamentu inżynierii mechanicznej Vrije Universiteit Brussel, Marie Renner, Head of Renewables R&D EDF UK Center oraz Ewa Mikos-Romanowicz Business Development Manager Siemens Sp. z o.o. Poland. W tej części rozmawiano o korzyściach, jakie niesie zastosowanie technologii cyfrowych na różnych etapach życia turbiny wiatrowej. Swoimi doświadczeniami podzielą się naukowcy, a także przedstawiciele polskich i zagranicznych producentów tych komponentów, operatorów farm wiatrowych.

Źródło: Politechnika Gdańska

Zostaw komentarz

Strona główna » Baltic Windustry. Eksperci branży offshore wind debatują o trendach