Kolejna fabryka półprzewodników? Wiatraki zwiększają konkurencyjność Pomorza

Trwają targi Semicon w Tajpej. Na Tajwanie, który stanowi kluczowy ośrodek produkcji półprzewodników na świecie, Invest in Pomerania promuje Województwo Pomorskie pod kątem budowy nowych zakładów produkcyjnych dla tego sektora. Planowane morskie farmy wiatrowe na Morzy Bałtyckim stanowią ogromną przewagę pomorskiej lokalizacji w wyścigu o kolejną europejską fabrykę półprzewodników.

Jednym z głównych tematów, omawianych zarówno podczas seminariów, jak i w kuluarach, były zmiany, które czekają cały rynek półprzewodników. W nadchodzących latach branżami, które zanotują największe wzrosty wartości będą AI i mobility. Ten pierwszy do 2030 roku będzie odpowiadał za 15% udziału całego sektora, natomiast  wartość branży automotive ma osiągnąć 140 bilionów dolarów. Biorąc pod uwagę silną obecność rozwiązań dla ADAS i aut elektrycznych na Pomorzu, to właśnie projekty rozwijające nowoczesne technologie motoryzacyjne znajdują się wśród priorytetów Invest in Pomerania.

Innym omawianym zagadnieniem była konieczność ograniczenia śladu węglowego pozostawianego przez fabryki półprzewodników. By posłużyć się przykładem: kilka zakładów produkcyjnych w Idaho pozostawia rocznie taki sam ślad, co cała Portugalia. Odpowiedzią na zapotrzebowanie producentów okazać się mogą morskie farmy wiatrowe, których bałtyckie projekty są już gotowe. Ich potencjał wytwórczy to 5,9 GW do 2030 i 11 GW do 2040. Takie ilości zielonej energii stanowią ogromną przewagę pomorskiej lokalizacji w wyścigu o kolejną europejską fabrykę półprzewodników.

Międzynarodowe partnerstwo

Invest in Pomerania, samorządowa inicjatywa koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza, podejmuje konkretne działania, aby region zaistniał na globalnej mapie półprzewodników. W czerwcu organizacja jako pierwsza w Polsce przystąpiła do stowarzyszenia SEMI, zrzeszającego firmy i instytucje odpowiedzialne za innowacje w materiałach, projektach, oprogramowaniu, a także usługach, które umożliwiają tworzenie inteligentnych produktów elektronicznych i przede wszystkim półprzewodników.

 – Przystąpienie Invest in Pomerania do SEMI jest elementem realizacji strategii rozwoju regionu zaproponowanej przez Bank Światowy. Na podstawie analizy przepływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz gospodarki Pomorza, Bank wskazał na sektor półprzewodników jako branżę mającą u nas wyjątkowo dogodne warunki do rozwoju. Wiemy, że możemy być konkurencyjni w rywalizacji o takie projekty – komentuje Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

 Invest in Pomerania na Semicon Taiwan

 Uczestnictwo w Semicon Taiwan to nie tylko okazja do zaprezentowania potencjału Pomorza, lecz przede wszystkim próba nawiązania partnerstwa inwestycyjnego dla nowej fabryki półprzewodników i zaistnienia na światowej mapie tego przemysłu. W wydarzeniu udział biorą przedstawiciele największych graczy na rynku TSMC, ASE, Cisco Systems, STMicroelectronics czy Denso.

 – Przygotowany na obrzeżach Gdańska Semicon Park jest doskonałą lokalizacją dla przedstawicieli branży półprzewodników. Nasz region ma wiele do zaoferowania, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, jak i wykwalifikowanych specjalistów. Semicon Taiwan to idealna okazja do zaprezentowania tej oferty – mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).

 Współpraca z Tajwanem to jedno z wielu działań podejmowanych przez Invest in Pomerania w ramach przyciągania inwestycji, które będą kształtować przyszłość globalnych rynków inwestycyjnych.

 – Planowana fabryka półprzewodników na Pomorzu to nie tylko inwestycja, lecz również szansa na tworzenie nowoczesnych miejsc pracy i wzmacnianie pozycji gospodarczej regionu. W Invest in Pomerania wierzymy, że Pomorze może odegrać kluczową rolę w globalnym przemyśle półprzewodników – mówi Mikołaj Trunin, Deputy Director, Invest in Pomerania.

Źródło: Agencja Rozwoju Pomorza

Zostaw komentarz

Strona główna » Kolejna fabryka półprzewodników? Wiatraki zwiększają konkurencyjność Pomorza