Baltic Power przybliża kulisy budowy morskiej farmy wiatrowej

Morskie farmy wiatrowe to stabilne źródło pozyskiwania zeroemisyjnej energii. Ich budowa to złożony proces, który wymaga wielu lat przygotowań. Grupa Orlen rusza z serią wywiadów, które mają przybliżyć jak powstają inwestycje, które mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

W sieci pojawił się pierwszy z cyklu wywiadów, w którym udział wzięli Jarosław Broda, prezes zarządu Baltic Power i Jens Poulsen, członek zarządu Baltic Power. Podsumowują w nim dotychczasową trzyletnią współpracę Orlen i Northland Power czy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej. Jak zaznaczyli uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń, zawarcie umów na wszystkie kluczowe komponenty i zabezpieczenie niezbędnego finansowania potrzebne były dwa lata. Jak zaznaczył prezes Broda, w efekcie współpracy z kanadyjskim partnere, udało się skrócić proces negocjowania umów o jedną trzecią, podobnie w przypadku zapewnienia project finance nad którym pracowało aż sześciu różnych doradców. W efekcie ich pracy 25 instytucji finansowych z różnych państw zdecydowało się kredytować inwestycje Orlenu i Northland Power na kwotę 4,4 mld euro.

Podkreślił, że w dotychczasowe prace był zaangażowany zespół liczący ponad 100 osób, który w ciągu ostatnich dwóch lat pracy nad projektem mógł wypić nawet 18 tys. filiżanek kawy. Obecnie nad inwestycją pracują przedstawiciele z 18 krajów.

Istotne znaczenie w realizacji projektu ma udział polskich firm. Jak wskazał prezes Broda, Orlen i Northland Power zamierzają sprostać wyzwaniu i zrealizować cel jaki został wskazany w porozumieniu sektorowym na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej tj. udziału local content na poziomie 20-30%.

Źródło: Orlen

Zostaw komentarz

Strona główna » Baltic Power przybliża kulisy budowy morskiej farmy wiatrowej