17 sierpnia br. podczas drugiego dnia posiedzenia Sejmu posłowie pochylili się nad projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii i innych ustaw, w tym ustawy o promowaniu wytwarzania energii w morskich farmach wiatrowych. Rząd zwiększy wolumeny aukcyjne dla offshore wind. Teraz projekt zmian trafi do podpisu Prezydenta RP.
Jak wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego portalu, projekt rządowy (UC99) nowelizacji ustawy o OZE ma na celu wdrożenie zapisów tzw. dyrektywy RED II do polskiego systemu prawnego. Nowelizacja obejmuje też zmiany w ustawie offshore wind, zwiększając potencjał inwestycji w morskie farmy wiatrowe do 18 GW do 2040 r. Obecna strategia energetyczna (PEP 2040) zakłada 11 GW do 2040 r.
Podczas sierpniowego posiedzenia Sejmu odbyło się czytanie sprawozdania z komisji sejmowych w sprawie głosowania nad uchwałą Senatu dot. ustawy. Senat wniósł o przyjęcie ustawy, dodał ważną dla sektora onshore poprawę dotyczącą cable poolingu.
Nowelizacja przepisów w ustawie o offshore wind jest ważna dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Planowane jest zwiększenie ambicji w aukcjach dla offshore wind w 2025 r. do 4 GW, w 2027 r. również do 4 GW – obecne poziomy sięgają po 2,5 GW. Planowane są też dodatkowe aukcje w 2029 r. z potencjałem 2 GW i w 2031 r. – też 2 GW. Obecnie poziom ambicji, który został wyznaczony w ustawie, to 11,9 GW – po przyjęciu tej nowelizacji zostanie zwiększony w sumie do 18 GW.
Podczas posiedzenia Sejmu posłanka Teresa Pamuła przedstawiła sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3562). Marszałek Sejmu zgodnie z regulaminem Sejmu skierowała w dniu 1 sierpnia 2023 r. uchwałę Senatu w powyższej sprawie do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu rozpatrzenia. Połączone komisje po rozpatrzeniu powyższej uchwały na posiedzeniu w dniu 16 sierpnia 2023 r. wniosły o przyjęcie wszystkich 49 poprawek zgłoszonych przez Senat. Posłowie przegłosowali wszystkie poprawki.
Ustawa o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw trafi teraz pod podpisu Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl