Wojewoda pomorski: Morska energetyka wiatrowa przyczyni się do rozwoju Łeby

– Łeba się rozwija, powstają morskie farmy wiatrowe, w bliskim sąsiedztwie powstanie elektrownia jądrowa, która napędzi koniunkturę w regionie. Łeba będzie lepiej skomunikowana – stwierdził Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, cytowany przez Dziennik Bałtycki.

W trakcie swojej wizyty w nadmorskim kurorcie wojewoda odwiedził również port w Łebie, który posłuży do serwisowania morskiej farmy wiatrowej Baltic Power budowanej przez Orlen wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Na terenie portu serwisowego zlokalizowane będą m.in. magazyny części zamiennych, warsztaty i przestrzenie biurowe. To pierwszy tego typu port dla morskich farm wiatrowych, którego budowa już się rozpoczęła.

Łeba ma być miejscem, gdzie powstanie baza serwisowa dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię. W maju 2021 r. norweska spółka kupiła działkę na potrzeby budowy terminala instalacyjnego. W marcu Equinor poinformował, że gdańskie biuro architektoniczne B-CA zaprojektuje bazę serwisową w Łebie. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2025 r.  W czerwcu Equinor i Polenergia otworzyli punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej, gdzie zainteresowane osoby mogą uzyskać informacje m.in. o wspólnie realizowanych inwestycjach w offshore wind.

Region Pomorza jest kluczowy dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Dotychczas wojewoda pomorski wydał 18 decyzji dotyczących budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, o czym informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl.  

Pierwsza z nich – MFW Baltic Power – ma zostać oddana do użytku w 2026 r. Rocznie, czystą energią, zasilać będzie ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat. Z kolei uruchomienie inwestycji realizowanych wspólnie przez Polenergię i Equinor – MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III – planowane jest do 2027 r.

Źródło: Dziennik Batycki/Pomorski Urząd Wojewódzki

Zostaw komentarz

Strona główna » Wojewoda pomorski: Morska energetyka wiatrowa przyczyni się do rozwoju Łeby