Powołano Radę do spraw Strategicznych Projektów Rozwojowych

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Strategicznych Projektów Rozwojowych w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Do kluczowych obszarów analizowanych przez Radę zaliczono infrastrukturę portową.

W skład rady wchodzą byli przedstawiciele spółek Skarbu Państwa oraz eksperci z różnych dziedzin gospodarki i nauki. Jej głównym zadaniem jest analizowanie, opiniowanie oraz rekomendowanie strategicznych projektów, mających istotny wpływ na rozwój gospodarczy kraju.

Kluczowe obszary, którymi będzie zajmować się Rada do spraw Strategicznych Projektów Rozwojowych to: Centralny Port Komunikacyjny, elektrownie jądrowe, rozwój infrastruktury portowej, cyberbezpieczeństwo i telekomunikacja.

Prezydent podziękował tym, którzy zgodzili się wziąć udział w pracach Rady po to, by „monitorować, monitować i walczyć o to, by te najważniejsze inwestycje, zostały zrealizowane”. Podkreślił, że polityka prowadzona przez nowe władze Rzeczypospolitej od kilku miesięcy nasuwa wiele wątpliwości, czy strategiczne inwestycje, które zostały wcześniej zaplanowane, powstaną.

-Dzisiaj, kiedy na to patrzymy – mówimy o tym ostatnio bardzo często: Centralny Port Komunikacyjny, transformacja energetyczna, którą wymuszają na nas Unia Europejska i świat swoimi regulacjami związanymi z ochroną klimatu. Nie mamy wyjścia, musimy realizować transformację energetyczną poprzez stworzenie stabilnego źródła energii, nowego, które zarazem będzie neutralne klimatycznie. Czyli musimy zrealizować na obszarze naszego kraju elektrownie atomowe, musimy pójść w energetykę nuklearną. I to jest projekt, który musi być zrealizowany sprawnie i szybko. Obok tego musimy zrealizować wielkie projekty związane z pozyskiwaniem energii odnawialnej. Część z państwa w tych projektach uczestniczyła, kierując w tym aspekcie podległymi sobie firmami przez ostatnie lata – wyjaśnił Prezydent.

W ocenie Prezydenta najważniejszą inwestycją jest dzisiaj Centralny Port Komunikacyjny. – To ma być lotnisko z prawdziwego zdarzenia, które wzniesie nas na inny poziom komunikacji lotniczej – podkreślił.

Jak zaznaczył Andrzej Duda, potrzebujemy wielkiego lotniska, z którego będą startowały samoloty w najdalsze zakątki świata, ale które będzie także obiektem o charakterze strategicznym. 

– W sytuacji zagrożenia umożliwi nam przyjęcie istotnych dostaw, chociażby uzbrojenia, pozwoli na relokację wojsk, jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie tam można gromadzić duże ilości sprzętu, który przybędzie do Polski drogą lotniczą  – wskazał.

Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał znaczenie strategicznych inwestycji dla przyszłości Polski. Powołanie Rady ds. Strategicznych Projektów Rozwojowych w ramach Narodowej Rady Rozwoju jest wyrazem troski Prezydenta o zrównoważony i w pełni wykorzystujący potencjał Polski.

Skład Rady do spraw Strategicznych Projektów Rozwojowych:

Marek Dietl – Doradca Społeczny Prezydenta RP, Przewodniczący Rady

Aleksandra Agatowska

Marcin Chludziński

Sebastian Chwałek

Beata Daszyńska–Muzyczka

Wojciech Dąbrowski

Krzysztof Falkowski

Tomasz Hinc

Paweł Majewski

Rafał Milczarski

Piotr Nowak

Małgorzata Podrecka

Leszek Skiba

Zdzisław Sokal

Paweł Stańczyk

Tomasz Stępień

Piotr Tutak

Mikołaj Wild

Mateusz Wodejko

Stanisław Wojtera

Kasjan Wyligała

Tomasz Zdzikot

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Powołano Radę do spraw Strategicznych Projektów Rozwojowych