Jest decyzja o pozwoleniu na budowę OSS dla MFW Bałtyk 3

Wojewoda Pomorski poinformował o wydaniu decyzji nr 75/2024/SJ z dnia 28.06.2024 r. o pozwoleniu na budowę morskiej stacji elektroenergetycznej w ramach przedsięwzięcia pn. „Budowa morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk III”, na terenie polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

Postępowanie było prowadzone na wniosek z dnia 5.04.2024 r., złożony przez MFW Bałtyk III Sp. z o.o. Dokumentacja projektowa została sporządzona i sprawdzona przez projektantów posiadających wymagane uprawnienia budowlane i legitymujących się aktualnymi na dzień opracowania projektu i jego sprawdzenia oraz zaświadczeniami potwierdzającym wpis na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.

Inwestycja jest zgodna z decyzją nr MFW/2/12 z dnia 30 marca 2012 r. Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, który wydał pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla przedsięwzięcia pn. „Morska Farma Wiatrowa Bałtyk Środkowy III”, zmienioną decyzją Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 30 marca 2012 r., sprostowaną postanowieniem z dnia 30 maja 2017 r. i uchyloną decyzją z dnia 5 lipca 2017 r. Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, a następnie zmienioną decyzją Ministra Infrastruktury z 16 lutego 2024 r., która została sprostowana postanowieniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2024 r.

W decyzji poinformowano, że m.in. dla morskiej stacji elektroenergetycznej zaprojektowano fundament typu „jacket”. Maksymalna powierzchnia dna zajęta przez fundament morskiej stacji elektroenergetycznej (bez ewentualnej warstwy ochronnej przed wymywaniem) wynosi 320 m2 (a więc mniej niż dopuszczone 1964 m2 ), a łączna powierzchnia dna zajęta przez wszystkie fundamenty wynosi 3850 m2 podczas gdy w decyzji zezwolono na nie więcej niż 6676 m2.

Elementy MFW zostały zlokalizowane poza buforem 500 m od wewnętrznej granicy obszaru
przeznaczonego pod realizację farmy. Wokół wraku jednostki pływającej ustanowiono strefę ochronną i wykluczono w nich lokalizowanie jakichkolwiek elementów farmy.

Zaprojektowano wyposażenie morskiej stacji transformatorowej w szczelne misy olejowe pojemności zapewniającej przyjęcie 110 % ilości oleju z transformatorów, w razie ich rozszczelnienia.

Harmonogram robót budowlanych oraz wytyczne w zakresie koordynacji prowadzenia robót określają kolejność prowadzonych robót z uwzględnieniem potrzeby minimalizacji czasu powodowanych emisji, ilości i krotności ingerencji w zasoby środowiska oraz minimalizacji ryzyka szkody w środowisku – uwzględniono w projekcie zagospodarowania terenu. Harmonogram prac przewiduje wykonanie w miesiącach maj – wrzesień działań powodujących największe oddziaływania na środowisko przyrodnicze.

Decyzja jest obecnie nieprawomocna.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

    Zostaw komentarz

    Strona główna » Jest decyzja o pozwoleniu na budowę OSS dla MFW Bałtyk 3