PGE może rozpocząć pracę nad nowymi projektami offshore wind

Ministerstwo Infrastruktury wydało decyzje o udzieleniu pozwoleń na wznoszenie wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń (PSZW) na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Dotyczą one obszarów, o które ubiegała się Grupa PGE w ramach postępowań rozstrzygających. Grupa PGE informuje naszą redakcję, że bierze pod uwagę różne scenariusze dotyczące realizacji nowych projektów morskich farm wiatrowych – zarówno samodzielnie, jak i w partnerstwach. Potencjalna moc farm wiatrowych planowanych do budowy na nowych obszarach wynosi ok. 3,9 GW.

Kierownik Biura Prasowego PGE Polskiej Grupy Energetycznej Konrad Mróz informuje naszą redakcję, że po przyznaniu przez Ministerstwo Infrastruktury ostatecznych decyzji dotyczących nowych akwenów na Morzu Bałtyckim, PGE „może rozpocząć pracę nad nowymi projektami na tych obszarach”.

-Zainteresowanie zagranicznych inwestorów realizowaniem projektów offshore wind na Bałtyku jest duże, o czym świadczyła liczba wniosków o PSzW w postępowaniach rozstrzygających dotyczących nowych obszarów – powiedział.

Przypomniał, że spółka córka PGE Baltica realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych.

– Przy dwóch z nich – MFW Baltica 2 i MFW Baltica 3 – współpracuje z doświadczonym partnerem zagranicznym. Natomiast projekt MFW Baltica 1 realizuje samodzielnie, w oparciu o własny zespół ekspertów. W przypadku przyszłych projektów, Grupa PGE bierze pod uwagę różne scenariusze dotyczące ich realizacji – zarówno samodzielnie, jak i w partnerstwach – dodaje Mróz.

Potencjalna moc farm wiatrowych planowanych do budowy na nowych obszarach wynosi ok. 3,9 GW. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski informował, że realizacja planów i zagospodarowanie nowych obszarów w kolejnych latach spowoduje, że grupa nie tylko osiągnie, ale „wręcz przekroczy strategiczny cel 6,5 GW mocy ze źródeł offshore zakładany na 2040 r.”

Obecnie Grupa PGE przygotowuje się do budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3,4 GW. Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW i Baltica 3 o mocy ok. 1 GW składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica, która ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej jeszcze w tej dekadzie. PGE realizuje ten projekt we współpracy z Ørsted. Niezależnie od MFW Baltica Grupa PGE przygotowuje się do budowy projektu Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Ta farma wiatrowa przewidziana jest do oddania do eksploatacji po 2030 r.

Pod koniec maja br. informowaliśmy, że na stronach Ministerstwa Infrastruktury pojawiły się wyniki kolejnych postępowań rozstrzygających, które dotyczą nowych obszarów przeznaczonych pod rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W 11 postępowaniach najwięcej punktów zdobyły spółki należące do Grupy Orlen (5 obszarów) i PGE Polska Grupa Energetyczna (5 obszarów). Jednego z postępowań nie rozstrzygnięto ze względu na to, że przez kolejne lata na obszarze 53.E.1 nie będzie można stawiać żadnych konstrukcji ze względu na bliskość poligonu NATO.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » PGE może rozpocząć pracę nad nowymi projektami offshore wind