Niemcy konsultują z Polską projekt MFW Windanker

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie poinformował o wyłożeniu do publicznego wglądu dokumentacji dotyczącej odziaływania na środowisko morskiej farmy wiatrowej Windanker. Turbiny wiatrowe pojawią się w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej południowego Bałtyku.

Uwagi w sprawie projektu można składać do 23 października 2023 r. Obwieszczenie w sprawie pojawiło się 23 sierpnia br. Niemcy informowali Polskę o planowanej budowie farmy w lutym 2023 r. Wówczas wskazano, że w planie jest budowa 21 turbin wiatrowych na obszarze O-1.3. W latach 2013-2016 oraz 2019-202 były prowadzone postępowania dot. farmy oraz w zakresie ustalenia przydatności obszarów do budowy elektrowni wiatrowych

Farma planowana jest ok. 38 km na północny wschód od wybrzeża wyspy Rugia i na północ od MFW Wikinger. Obszar objęty projektem ma powierzchnię 25 km². Głębokość wody wynosi od 41 do 46 m. Planowany typ morskich turbin wiatrowych ma średnicę wirnika 230 – 240 m i osiąga wysokość całkowitą ok. 260 m przy planowanej wysokości piasty 140 – 145 m. Moc znamionowa tego typu turbiny wiatrowej wynosi od 14 do 15 MW. Morskie turbiny wiatrowe będą posadowione na monopalach. Oddanie do użytku planowane jest w 2026 r. Wartość inwestycji wskazywana jest na 800 mln euro.

Elektrownia jest realizowana przez hiszpańskiego inwestora Iberdrola. Będzie miała moc ok. 300 MW. Jest częścią realizowanego przez Hiszpanów na wodach niemieckich hubu bałtyckiego (Baltic Hub) o mocy 1 GW, na który składają się projekty trzech morskich farm wiatrowych – MFW Windanker (300 MW), MFW Wikinger (350 MW) oraz MFW Baltic Eagle (476 MW).

Większość wytwarzanej energii przez MFW Windanker sprzedawana będzie w ramach długoterminowych umów zakupu energii (PPA) na rynku niemieckim.

Iberdrola podpisała już kontrakt z Windar Renovables na dostawę elementów przejściowych dla morskiej farmy wiatrowej Windanker.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » Niemcy konsultują z Polską projekt MFW Windanker