JDR Cable Systems inwestuje w kolejną fabrykę kabli

JDR Cable Systems, należący do Tele-foniki Kable, zbuduje fabrykę podmorskich kabli wysokiego napięcia. Zakład powstanie w Blyth, w północno-wschodniej części Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Northumberland. Inwestycja zostanie zakończona w 2024 r. i kosztować będzie 65 mln funtów. Dzięki niej JDR wzmocni pozycję na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Inwestycja powstanie na terenie byłej elektrowni węglowej na powierzchni 46 tys. m2. Za budowę obiektu będzie odpowiedzialna firma Galliford Try, która wcześniej realizowała projekty dla m.in. Rolls Royce i Quorn.

– Projekt wspomoże Wielką Brytanię w dążeniu do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięcia celów zerowej emisji CO2 netto. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z JDR, aby zapewnić im obiekt o wysokiej klasie, który pomoże im w realizacji ich ambicji – powiedział Bill Hocking, dyrektor generalny Galliford Try.

– Wybór Galliford Try i rozpoczęcie budowy stanowią kamień milowy w realizacji naszego nowego zakładu produkcji kabli podmorskich wysokiego napięcia. JDR wybrał Galliford Try ze względu na ich wiedzę techniczną, dbałość o szczegóły, silny lokalny łańcuch dostaw i rozwiązania oparte na współpracy – stwierdził James Young, dyrektor ds. strategii i compliance w JDR.

Jak informuje Tele-fonika Kable, fabryka powstanie w miejscu strategicznym w pobliżu stref energetycznych i rynków eksportowych, z dobrym dostępem do transportu drogowego, kolejowego i morskiego. Realizacja inwestycji pozwoli na rozszerzenie asortymentu produktów zarówno JDR, jak i Telefoniki-Kable, w tym kabli wysokiego napięcia i kabli wewnętrznych (ang. inter-array). 

Polska spółka przekonuje, że dzięki temu zakład stanie się unikalnym centrum w Wielkiej Brytanii, zdolnym do pełnej produkcji podmorskich i lądowych kabli wykorzystywanych do połączenia morskich farm wiatrowych z siecią energetyczną. Według Telefoniki-Kable inwestycja wpisuje się w rosnący globalny rynek OZE, zapewniając możliwości zatrudnienia w całym sektorze energetycznym.

Projekt jest wspierany przez rząd Wielkiej Brytanii w ramach programu wsparcia inwestycji w łańcuch dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej (DESNZ Offshore Wind Manufacturing).

Zostaw komentarz

Strona główna » JDR Cable Systems inwestuje w kolejną fabrykę kabli