Grzyb: Rosja może wykorzystać broń chemiczną zatopioną w Bałtyku do blokowania offshore wind

Rosja może użyć zgromadzonych na dnie Morza Bałtyckiego toksycznych substancji np. do zablokowania budowy morskich farm wiatrowych – powiedział poseł Andrzej Grzyb, przewodniczący sejmowej komisji obrony, podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego.

Cytowany przez Polską Agencję Prasową polityk PSL-Trzeciej Drogi w trakcie wypowiedzi zwrócił uwagę na problem zatopionej na dnie Bałtyku amunicji chemicznej, której rozmieszczenie prawdopodobnie znają budowniczowie Nord Stream. Według niego Rosjanie mogą wykorzystywać zatopioną broń chemiczną np. do blokowania budowy kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski morskich farm wiatrowych.

– Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zupełnie inaczej patrzymy na bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej -energetycznej i telekomunikacyjnej w portach i na dnie morza – stwierdził.

Przypomnijmy, że w perspektywie 2040 r. moc zainstalowana w morskich wiatrowych w Polsce ma osiągnąć poziom 18 GW.

Należy wskazać, że od lat NATO zwraca uwagę na bezpieczeństwo kabli podmorskich, a po niedawnych incydentach na Morzu Bałtyckim sojusznicy zwiększyli patrole morskie w pobliżu krytycznej infrastruktury podmorskiej. Jak informowaliśmy na offshorewindpoland.pl, pod koniec w Kwaterze Głównej NATO czołowi eksperci z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego wzięli udział w pierwszym posiedzeniu nowej Sieci Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej NATO. Wobec wyzwań dla infrastruktury podmorskiej, Sojusz wdraża nowe narzędzia w celu zwiększenia bezpieczeństwa podmorskich kabli i rurociągów oraz monitorowania potencjalnych zagrożeń. Jednym z poruszanych tematów w trakcie spotkania było wykorzystanie innowacyjnych technologii w celu zwiększenia bezpieczeństwa i odporności infrastruktury, w tym dla rosnącej liczby morskich farm wiatrowych, które stanowią podstawę transformacji energetycznej.

Ponad 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów, 9000 żołnierzy bierze udział w tegorocznym ćwiczeniu Baltops 24. Najważniejsze morskie ćwiczenie NATO w basenie Morza Bałtyckiego wystartowało 5 czerwca, w Kłajpedzie (Litwa), i potrwa do 22 czerwca 2024 r. Po raz pierwszy w ćwiczeniu BALTOPS położono nacisk na ochronę infrastruktury podmorskiej

Źródło: Polska Agencja Prasowa, własne

Zostaw komentarz

Strona główna » Grzyb: Rosja może wykorzystać broń chemiczną zatopioną w Bałtyku do blokowania offshore wind