27 czerwca 2024 r. Komisja Europejska (KE) opublikowała dokument zawierający wytyczne określające sposoby najefektywniejszego opracowywania ram inwestycyjnych dla transgranicznych sieci morskich i projektów odnawialnych źródeł energii. Będzie on wspierał państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE), krajowe organy regulacyjne i operatorów systemów elektroenergetycznych, w dyskusjach na temat umów o podziale kosztów w celu osiągnięcia regionalnych celów krajów UE w zakresie morskich instalacji OZE.
Wytyczne są przewidziane w rozporządzeniu o transeuropejskich sieciach energetycznych, a także wynikają z planu działania UE na rzecz sieci elektroenergetycznych (EU Action Plan for Grids) opublikowanego w listopadzie 2023 r. Komisja podkreśliła w nim znaczenie wspólnych ram inwestycyjnych dla realizacji ambicji politycznych UE w zakresie morskich odnawialnych źródeł energii, sygnalizując potrzebę określenia wytycznych wspierających ten proces.
– Europa potrzebuje morskich odnawialnych źródeł energii i sieci elektroenergetycznych. Zmniejszą one naszą zależność od importu gazu, zwiększą nasze bezpieczeństwo dostaw dzięki hybrydowym połączeniom międzysystemowym, wesprą konkurencyjność gospodarczą i będą filarem transformacji energetycznej. Realizacja tego celu wymaga opracowania ram inwestycyjnych opartych na współpracy między państwami członkowskimi, zapewniających sprawiedliwy podział kosztów – powiedziała komisarz UE ds. energii Kadri Simson, podczas prezentacji wytycznych w trakcie 10. edycji 10th Energy Infrastructure Forum w Kopenhadze.
Biorąc pod uwagę potrzeby związane z rozwojem morskich sieci przesyłowych, dokument zaleca, aby kraje UE i organy regulacyjne omówiły zasady współpracy – w tym w zakresie kosztów – już na etapie identyfikacji potrzeb inwestycyjnych w sieci, w celu przyspieszenia powstawania nowych projektów transgranicznych. Komisja Europejska sugeruje, aby również ENTSO-E (Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych) rozwijała skuteczne narzędzi modelowania, które będą lepiej uwzględniać potrzeby krajów UE w zakresie informacji istotnych dla rozpoczęcia wymiany transgranicznej.
KE w wytycznych wskazuje na pewne parametry w celu zapewnienia, że analizy kosztów i korzyści, podział kosztów i działania alokacyjne opierają się na uczciwych zasadach i solidnych obliczeniach technicznych. Należy to zrobić najpierw na poziomie danego akwenu. Komisja przypomniała jednocześnie, że ENTSO-E będzie teraz pracować nad zastosowaniem wytycznych do opracowanych przez nią planów rozwoju morskich sieci przesyłowych, które mają zostać opublikowane w przyszłym roku. Następnie państwa członkowskie UE i krajowe organy regulacyjne, wspierane przez operatorów systemów przesyłowych, podejmą decyzje w sprawie ostatecznej alokacji kosztów na poziomie projektu w celu zabezpieczenia niezbędnych inwestycji.
Źródło: Komisja Europejska
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.