Odbyło się pierwsze posiedzenie Critical Undersea Infrastructure Network

W ubiegłym tygodniu w Kwaterze Głównej NATO czołowi eksperci z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego wzięli udział w pierwszym posiedzeniu nowej Sieci Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej NATO (ang. Critical Undersea Infrastructure Network). Wobec wyzwań dla infrastruktury podmorskiej, Sojusz wdraża nowe narzędzia w celu zwiększenia bezpieczeństwa podmorskich kabli i rurociągów oraz monitorowania potencjalnych zagrożeń.

NATO od lat zwraca uwagę na bezpieczeństwo kabli podmorskich, a po niedawnych incydentach na Morzu Bałtyckim sojusznicy zwiększyli patrole morskie w pobliżu krytycznej infrastruktury podmorskiej. Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg powiedział podczas spotkania, że członkowie sojuszu muszą nadal zwiększać swoje wysiłki w tym obszarze.

Ubiegłotygodniowe spotkanie było następstwem decyzji ministrów obrony NATO z lutego 2024 r. o utworzeniu Sieci Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej. Państwa członkowskie ustanowiły również Morskie Centrum Bezpieczeństwa Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej w ramach Dowództwa Morskiego NATO (MARCOM) w Northwood w Wielkiej Brytanii. W spotkaniu z 23 maja br. przewodniczył David van Weel, asystent sekretarza generalnego ds. innowacji, technologii hybrydowych i cybernetycznych. Udział wzięli w nim również przedstawiciele przemysłu, w tym firmy energetyczne.

– Rosnąca zależność naszych społeczeństw od infrastruktury podmorskiej oznacza, że musimy zrobić więcej, aby zwiększyć jej bezpieczeństwo – powiedział Jens Stoltenberg.

– NATO jest dobrze przygotowane do odgrywania większej roli, biorąc pod uwagę unikalne zdolności wojskowe naszych członków, rozległą sieć wywiadowczą i wiedzę operacyjną – dodał, podkreślając, że Rosja prowadzi nasilającą się kampanię hybrydową przeciwko członkom Sojuszu.

Podczas spotkania uczestnicy dyskutowali o sposobach poprawy wymiany informacji i świadomości sytuacyjnej, a także o sposobach odstraszania i obrony przed zagrożeniami dla infrastruktury podmorskiej. Rozmawiali o wykorzystaniu innowacyjnych technologii w celu zwiększenia bezpieczeństwa i odporności infrastruktury, w tym dla rosnącej liczby morskich farm wiatrowych, które stanowią podstawę transformacji energetycznej. Jak podkreśliło NATO w komunikacie, sojusz nadal promuje również innowacje technologiczne – takie jak drony morskie, nowe czujniki i wykorzystanie sztucznej inteligencji – w celu lepszego wykrywania podejrzanych działań.

Źródło: NATO, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Odbyło się pierwsze posiedzenie Critical Undersea Infrastructure Network