Fingrid zbadał możliwości przyłączenia MFW do systemu elektroenergetycznego

Fingrid, operator sieci przesyłowej w Finlandii, wstępnie zidentyfikował pięć obszarów wzdłuż zachodniego wybrzeża państwa, gdzie mogłyby znajdować się punkty przyłączenia morskich farm wiatrowych z siecią lądową. Budowa infrastruktury wiązałaby się z koniecznością poniesienia znaczących kosztów.

Według operatora, wspomniane obszary to Ulvila, Närpiö, Vaasa, Raahe i Raisio. Dodatkowo, obszar Inkoo został zidentyfikowany jako potencjalny obszar przyłączeniowy, o ile rozwój morskiej energetyki wiatrowej w południowych obszarach morskich Finlandii będzie możliwy. Jak poinformował Fingrid, do 23 czerwca 2024 r. potrwają konsultacje, podczas których uczestnicy rynku będą mogli się odnieść do wyników analiz operatora.

W fińskich obszarach morskich planowana jest realizacja ,,kilkugigawatowych projektów morskich farm wiatrowych”. Fingrid otrzymał wstępne zapytania o możliwość przyłączenia morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 95 GW (obszary wnioskowanych farm pokrywają się)

W październiku fiński operator rozpoczął prace nad analizą, która ma pozwolić na wstępne określenie możliwych punktów przyłączenia morskich farm wiatrowych z siecią lądową w perspektywie do 2030 r.

Wstępne możliwości przyłączeniowe dla morskich farm wiatrowych w Finlandii do 2040 r. Źródło: Fingrid

Badanie różni się od scenariusza bazowego Fingrid. Zakłada się, że inwestycje w energetykę wiatrową skoncentrują się na morzu w okresie przejściowym w latach dwudziestych i trzydziestych XXI wieku ze względu na takie czynniki, jak opłacalność ekonomiczna i akceptowalność społeczna. Przewiduje się, że do 2035 r. zużycie energii elektrycznej w Finlandii wzrośnie około dwukrotnie w porównaniu z obecnym poziomem, zwłaszcza ze względu na rozwój przemysłu. Oczekuje się też, że całkowita moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych osiągnie 6,5 GW do końca lat 2030-tych, co odpowiada nieco ponad 30 TWh rocznej produkcji.

Realizacja projektów będzie wymagała dodatkowych ok. 0,6 mld euro inwestycji w sieci. W głównym planie rozwoju sieci opublikowanym przez Fingrid w 2023 r. nakłady na ten cel miały wynieść 4 mld euro. Nowe inwestycje musiałyby zostać zrealizowane w środkowej Ostrobothnii (południowo-zachodnia część Finlandii – przyp. red.) i w regionie Uusimaa (południowa część Finlandii – przyp. red.), obejmując budowę i modernizację ok. 1000 km linii energetycznych 400 kV.

Jak podkreśla Fingrid, jeśli rozwój morskiej energetyki wiatrowej stanie się opłacalny również na południowych obszarach morskich Finlandii, podłączenie ich do sieci zmniejszyłoby konieczność inwestycję w modernizację sieci.

Na początku maja br. fiński rząd wydał negatywną decyzję dla 16 wniosków o uzyskanie prawa do eksploatacji morskich farm wiatrowych w wyłącznej strefie ekonomicznej, co szerzej opisywaliśmy na offshrorewindpoland.pl. Jak poinformowało tamtejsze ministerstwo gospodarki i zatrudnienia, wiele obszarów wskazywanych we wnioskach pokrywa się ze sobą, a rząd nie zakazuje też rozwoju offshore wind na wodach Zatoki Botnickiej. Celem rządu jest to, aby decyzje dotyczące projektów morskiej energetyki wiatrowej w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii opierały się na jasnych zasadach. Zasady te zostaną określone w przygotowywanym obecnie projekcie przepisów, dotyczącym wyłącznej strefy ekonomicznej. Rząd w Helsinkach chce, aby na ich podstawie mogły zostać wskazane lokalizacje, gdzie powstaną pierwsze instalacje offshore wind, a pierwsze przetargi uruchomione już pod koniec 2025 r.

Źródło: Fingrid, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Fingrid zbadał możliwości przyłączenia MFW do systemu elektroenergetycznego