Dwie firmy chcą zostać doradcą technicznym PGE w projektach offshore wind

Ramboll Polska Sp. z o.o i Gavin & Doherty Geosolutions Limited złożyły oferty w przetargu na doradcę technicznego, który pomoże w realizacji projektów morskich farm wiatrowych Baltica 1, Baltica 2, Baltica 3 oraz innych inwestycji będących we wczesnej fazie prac przygotowawczych.

Otwarcie ofert nastąpiło 9 maja 2024 r. Jak informowaliśmy pod koniec marca, PGE Baltica oceniła wnioski złożone w ramach przetargu. Warunki udziału w postępowaniu spełnili Ramboll Polska Sp. z o.o. i Gavin & Doherty Geosolutions Limited. Oba podmioty zostały zaproszone do składania ofert. Pozostałe wnioski zostały odrzucone.

Zamówienie podzielone zostało na cztery niezależne części polegające na świadczeniu usług doradczych w następujących obszarach:

Część 1 – Obszar elektryczny

Część 2 – Obszar techniczny i morski (Offshore)

Część 3 – Obszar komercyjny i biznesowy

Część 4 – Obszar środowiskowy i pozwoleń.

W drugim etapie zaproszone firmy przedstawiły następujące oferty:

Część 1

  • Ramboll Polska Sp. z o.o. – cena za zamówienie (na potrzeby oceny ofert wyliczone dla 1000 godzin doradztwa) 693 720,00 zł brutto.

Część 2

  • Ramboll Polska Sp. z o.o. cena za zamówienie (na potrzeby oceny ofert wyliczone dla 1000 godzin doradztwa) 513 525,00 zł brutto
  • Gavin & Doherty Geosolutions Limited cena za zamówienie (na potrzeby oceny ofert wyliczone dla 1000 godzin doradztwa) 593 000,00 zł brutto.

Jak wynika z dokumentacji przetargowej, na realizację zamówienia w części 1 i 2 PGE Baltica chce przeznaczyć odpowiednio 3 075 000 zł brutto i 4 920 000 zł brutto. Oznacza to, że wszystkie złożone oferty mieszczą się w budżecie założonym przez zamawiającego.

Potencjalny wykonawca będzie miał 48 miesiące na realizację zamówienia. Projekty MFW Baltica 1, MFW Baltica 2 i MFW Baltica 3 posiadają pozwolenia lokalizacyjne (lub podejmują działania w celu ich uzyskania) umożliwiające budowę morskich farm na wyznaczonych obszarach Morza Bałtyckiego. Dla MFW Baltica 3 i MFW Baltica 2 uzyskano decyzje środowiskowe i podpisano umowy przyłączeniowe z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi).

Morskie farmy wiatrowe PGE

Obecnie Grupa PGE przygotowuje się do budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3,4 GW. Projekt MFW Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW i MFW Baltica 3 o mocy ok. 1 GW składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica, która ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej jeszcze w tej dekadzie. PGE realizuje ten projekt we współpracy z Ørsted. Niezależnie od MFW Baltica, Grupa PGE przygotowuje się do budowy projektu MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW, która ma zostać uruchomiona 2030 r. Jednym z celów strategicznych PGE jest osiągnięcie co najmniej 6,5 GW mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej do 2040 r.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Dwie firmy chcą zostać doradcą technicznym PGE w projektach offshore wind