Trwają ćwiczenia Baltops 24. Kluczem ochrona infrastruktury krytycznej

Ponad 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów, 9000 żołnierzy bierze udział w tegorocznym ćwiczeniu Baltops 24. Najważniejsze morskie ćwiczenie NATO w basenie Morza Bałtyckiego wystartowało 5 czerwca, w Kłajpedzie (Litwa), i potrwa do 22 czerwca 2024 r. Po raz pierwszy w ćwiczeniu BALTOPS położono nacisk na ochronę infrastruktury podmorskiej. 

Baltops to największe na Bałtyku manewry morskie z wieloma epizodami realizowanymi także w domenie lądowej i powietrznej. Głównym założeniem operacji jest przećwiczenie reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu. Ćwiczenie demonstruje interoperacyjność sojuszników, zapewniając jednocześnie o zaangażowaniu NATO na rzecz wspólnego bezpieczeństwa wszystkich krajów członkowskich.

W ćwiczeniu bierze udział 20 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy i Stany Zjednoczone. Szwecja uczestniczyła w Baltops regularnie, jednak w tym roku po raz pierwszy weźmie udział w ćwiczeniach jako państwo członkowskie i sojusznik NATO. Działania będą prowadzone w całym basenie Morza Bałtyckiego, a także na obszarach lądowych w Szwecji, Polsce, Niemczech i na Litwie.

W tegorocznej, 53. edycji ćwiczenia, biorą przedstawiciele wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Polską Marynarkę Wojenną reprezentują okręty 3 Flotylli Okrętów i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża: fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski wraz ze śmigłowcem pokładowym SH-2G z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, zbiornikowiec ORP Bałtyk, trałowiec ORP Necko oraz okręt transportowo-minowy ORP Poznań, na którego pokładzie zaokrętowano pluton rumuńskiej piechoty morskiej i żołnierzy z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. W ćwiczeniu weźmie udział również bateryjny moduł bojowy z Morskiej Jednostki Rakietowej. Swoje zadania na terytorium Szwecji będzie realizowała także 6 Brygada Powietrznodesantowa, dla której samoloty transportowe polskich Sił Powietrznych utworzą most powietrzny do przerzucenia w rejon działań ludzi, sprzętu oraz zaopatrzenia. Szereg epizodów zostanie zrealizowanych na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, gdzie między innymi odbędą się skoki spadochronowe oraz desant morski i powietrzny. Scenariusz ćwiczenia przewiduje prowadzenie działań związanych z symulowanym konfliktem pomiędzy fikcyjnymi państwami, a samo ćwiczenie ma charakter defensywny.

Ćwiczenie odbywa się pod przewodnictwem Sił Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce oraz 6. Floty US Navy (U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet), a także Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO, STRIKFORNATO) z siedzibą w portugalskim Oeiras. Manewry potrwają do 22 czerwca i zakończą się w Niemczech.

Udział Polski w Baltops ma na celu zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych do prowadzenia zintegrowanych operacji we wszystkich domenach wspólnie z sojusznikami. Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie interoperacyjności pomiędzy uczestniczącymi państwami NATO. Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową żołnierzy pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia i zwiększenie zdolności do współdziałania. Baltops jest ćwiczeniem potwierdzającym rolę Sił Zbrojnych RP w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich.

Manewry morskie Baltops organizowane są od 1972 r. na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie Baltops było organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

Priorytet to ochrona infrastruktury krytyczne

Wicepremier i minister MON Władysław Kosiniak – Kamysz podczas inauguracji (19 czerwca br.) XII Kongresu Infrastruktury Polskiej przekonywał, że ochrona i rozwój infrastruktury krytycznej jest priorytetem rządu.

-Wojna hybrydowa, która jest toczona przeciwko Polsce jest na najwyższym poziomie zaangażowania naszych adwersarzy ze wschodu, naszych przeciwników, tych, którzy próbują przez akty sabotażu, ataki na granicę, dezinformację i kłamstwa, niszczyć demokratyczne państwa europejskie. Te ataki w cyberprzestrzeni, ataki na infrastrukturę krytyczną, akty sabotażu czy ataki na granicy są tego emanacją. Są wyrazem najwyższego poziomu działań przeciwko Polsce, która jest bezpieczna i która będzie bezpieczna, ale też musi być większe zaangażowanie nas wszystkich w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa – mówił.

Kolka dni wcześniej – 14 czerwca 2024 r. – Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni. Podczas spotkania Zwierzchnik Sił Zbrojnych zapoznał się z aktualną sytuacją w związku z trwającymi na Morzu Bałtyckim sojuszniczymi ćwiczeniami BALTOPS–24.

-To są także nasze porty morskie, to jest nasza infrastruktura krytyczna, to jest zachowanie możliwości handlu i możliwości dostaw do Polski, także i wsparcia bojowego, także i wsparcia militarnego właśnie drogą morską, gdyby zaszła taka potrzeba. W związku z czym zachowanie i bezpieczeństwo naszego wybrzeża Bałtyku, zachowanie dostępu do naszych portów ma z punktu widzenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej znaczenie kluczowe – mówił prezydent .

„Także bezpieczeństwo naszej infrastruktury – myślę tutaj o Gazociągu Bałtyckim, myślę o gazoporcie, myślę o wszystkich kluczowych kwestiach związanych także z łącznością, która w ogromnej części jest realizowana także po dnie Morza Bałtyckiego. To jest kwestia absolutnie strategicznych interesów Rzeczypospolitej”.

Źródło: Marynarka Wojenna RP, Facebook, Twitter (X), www.wojsko-polskie.pl, Kancelaria Prezydenta RP, BBN

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Trwają ćwiczenia Baltops 24. Kluczem ochrona infrastruktury krytycznej