MFW Bałtyk II i III z umowami rezerwacyjnymi na elementy przejściowe

Spółki projektowe MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz MFW Bałtyk III sp. z o.o. podpisały z konsorcjum Smulders Projects Belgium NV i Sif Netherlands BV umowy rezerwacyjne oraz umowy na wykonanie prac wstępnych w zakresie produkcji elementów przejściowych morskich turbin wiatrowych. Umowa została zawarta 28 czerwca 2024 r.

Przedmiotem umów rezerwacyjnych jest umożliwienie dostawcom rozpoczęcia prac, zabezpieczenia głównych zasobów dostawców, w tym dostępności portu instalacyjnego i dostępności wybranych podwykonawców, a także zobowiązanie stron do negocjowania w dobrej wierze warunków ostatecznych umów na produkcję elementów przejściowych dla morskich turbin wiatrowych zastosowanych w projektach. Jak poinformowała Polenergia w komunikacie, umowy rezerwacyjne będą obowiązywać do czasu ich zastąpienia przez umowy finalne. Zawarcie umów finalnych planowane jest do końca sierpnia 2024 r., jednak termin ten może ulec przesunięciu. Jak podkreśla polska spółka, zawarcie umów rezerwacyjnych przyczynia się do utrzymania harmonogramu realizacji MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.

Polenergia podkreśla, że umowy rezerwacyjne mogą zostać rozwiązane przez spółki bez przyczyny za zapłatą wynagrodzenia za wykonane prace wstępne oraz opłat za rezygnację na rzecz podwykonawców. Opłaty za rezygnację mogą wynieść do ok. 44 mln euro łącznie na oba projekty. W celu zabezpieczenia opłat za rezygnację, spółka Polenergia, stosowanie do posiadanego udziału w projektach, zobowiązana jest do wystawienia dostawcom gwarancji płatności spółki dominującej (Parent Company Guarantee) do kwoty 22 mln euro łącznie dla obu projektów.

Przypomnijmy, że Smulders Projects Belgium, spółka zależna Smulders, międzynarodowego koncernu specjalizującego się w inżynierii, budowie, dostawach i montażu konstrukcji stalowych, dostarczy 76 elementów przejściowych dla budowanej przez Orlen i Northland Power morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.

MFW Bałtyk II i III

Projekty MFW Bałtyk II i III o łącznej mocy 1440 MW rozpoczną produkcję energii w 2027 r. Obecnie inwestorzy zbliżają się do momentu podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 r.

W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, inwestorzy rozwijają projekt MFW Bałtyk I o mocy do 1560 MW, który będzie oddalony od brzegu o około 80 km.

Jak informowaliśmy na offshorewindpoland.pl, w maju podpisane zostały z firmą Iemants NV z Grupy Smulders umowy rezerwacyjne oraz umowy na wykonanie prac wstępnych w zakresie zaprojektowania i budowy morskich stacji transformatorowych, a także z Cadeler A/S umowy rezerwacyjne statków instalacyjnych oraz na wykonanie prac wstępnych w zakresie przygotowania do instalacji morskich turbin wiatrowych w ramach projektów MFW Bałtyk II i III.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » MFW Bałtyk II i III z umowami rezerwacyjnymi na elementy przejściowe