Norweski dublet w aukcjach offshore wind w Estonii

Spółka Deep Wind Offshore AS wygrał koleją aukcję dotyczącą projektów morskich farm wiatrowych w Estonii. Jak poinformował tamtejszy Urząd Ochrony Konsumentów i Nadzoru Technicznego (TTJA), norweska spółka jako jedyna złożyła ofertę na obszar Saare 2.2, której wartość wyniosła 1 327 500 euro.

Zgodnie z zasadami przeprowadzenia aukcji w Estonii, jej zwycięzcą zostaje oferent, który wpłaci najwyższą kwotę i złoży wniosek o pozwolenie na budowę i ocenę oddziaływania na środowisko (OOŚ) zostanie złożony najpóźniej 90 dni po ogłoszeniu zwycięzcy aukcji. Zwycięski deweloper będzie następnie musiał przedłożyć program oceny oddziaływania na środowisko w ciągu 18 miesięcy, a raport OOŚ w ciągu 24 miesięcy od wydania decyzji OOŚ. Cena wywoławcza dla obszaru Saare 2.2 wynosiła 1 327 500 euro.

Zgodnie z wnioskiem o wydanie licencji dla morskich farm wiatrowych (superficies licence), złożonym przez Deep Wind Offshore AS w dniu 28 marca 2024 r., na obszarze Saare 2.2 o powierzchni 88,5 km2 spółka planuje budowę do 56 turbin wiatrowych o łącznej mocy do 840 MW.

Jak informowaliśmy, w czerwcu norweska spółka wygrała aukcje na obszar Saare 2.1 gdzie na powierzchni 163,8 km2 chce zainstalować do 98 turbin wiatrowych o łącznej mocy do 1560 MW. Po wygraniu obu aukcji Deep Wind Offshore AS na obszarze o powierzchni 252,3 km2 spółka może zbudować instalacje o mocy ponad 2,4 GW.

Kolejna aukcja, tym razem na obszar Saare 3, odbędzie się w dniach 2-4 lipca 2024 r.

W grudniu 2023 r. i styczniu 2024 r. TTJA przeprowadziła aukcje na rozwój morskich farm wiatrowych na obszarach morskich Liivi 1 i Liivi 2. W obu przypadkach zwycięzcą została spółka UAB „Ignitis renewables projektai 6”.

W lutym 2024 r. TTJA przeprowadziła aukcję w obszarze innowacji Saare 1, w której nie złożono żadnych ofert. Kolejna aukcja zostanie zorganizowana na Saare 1 najwcześniej w drugiej połowie tego roku, w zależności od zainteresowania potencjalnych oferentów.

Przypomnijmy, że pod koniec maja estoński parlament przyjął nowelizację kodeksu budowlanego, która ma pomóc w przyspieszeniu realizacji inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Dotychczas producenci energii elektrycznej musieli się oddzielnie ubiegać o pozwolenie lokalizacyjne, zgodę środowiskowej na szczególne wykorzystanie wód, a także o pozwolenie na budowę. Na mocy ustawy wszystkie te procedury zostaną skonsolidowane, a inwestor w ramach jednego wniosku będzie mógł otrzymać ww. zgody i pozwolenia.

Źródło: TTJA, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Norweski dublet w aukcjach offshore wind w Estonii