ETIPWind: W 2023 r. energetyka wiatrowa zapewniła europejskiej gospodarce 57 mld euro

W 2023 r. sektor energetyki wiatrowej w Europie zatrudniał 370 tys. pracowników oraz wniósł 57 mld euro do europejskiego PKB. Każdy GW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej na lądzie i morzu generował odpowiednio 3,4 mld euro i 2,8 mld euro dla gospodarki europejskiej – wynika z raportu European Technology and Innovation Platform on Wind Energy (ETIPWind)

Badania na temat konkurencyjności europejskiej energetyki wiatrowej publikowane co roku przez ETIPWind zawiera aktualizację wskaźników makroekonomicznych dla europejskiej branży wiatrowej, tym razem dla 2023 r. Wskaźniki te obejmują moc zainstalowaną w farmach wiatrowych, wkład energii wiatrowej w europejskie PKB, bilans handlowy, tworzenie miejsc pracy oraz wydatki na badania i innowacje (R&I).

Energetyka wiatrowa odpowiada obecnie za 20% zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie. W Danii wiatraki zapewniają aż 56% całej zużywanej energii elektrycznej. W przypadku Irlandii i Niemiec ok. jedną trzecią. Z kolei w Wielkiej Brytanii, Holandii i Hiszpanii – ponad jedną czwartą.

Jak wynika z raportu, na koniec ubiegłego roku moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w Europie wyniosła 272 GW, z czego 238 GW (87%) stanowiły lądowe farmy wiatrowe, a 34 GW (13%). W samej Unii Europejskiej moc zainstalowana w wietrze to 220 GW, z czego w lądowej energetyce wiatrowej 201 GW (91%), a w offshore wind 19 GW (9%).

Strategiczny przemysł dla Europy

Autorzy raportu wskazują, że energia wiatrowa ma kluczowe znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa energetycznego, jak i strategii przemysłowej Europy. Jej wkład w europejski PKB wynosi 57,2 mld euro, z czego 34,5 mld euro to bezpośredni wkład deweloperów, producentów i dostawców komponentów. Branża wiatrowa jest również jest jednym z głównych źródeł europejskiego eksportu. W 2023 r. wyeksportowała towary i usługi o wartości 11 mld euro.

Każdy GW moc zainstalowanej w energetyce wiatrowej na lądzie i morzu generował odpowiednio 3,4 mld euro i 2,8 mld euro dla gospodarki europejskiej. To oznacza, że średnio każda nowa turbina wiatrowa na lądzie i morzu to odpowiednio 15 mln i 27 mln euro wartości dla gospodarki europejskiej.

Unijna branża wiatrowa zwiększyła inwestycje w badania i rozwój drugi rok z rzędu. W 2023 r. sektor poczynił inwestycje, które odpowiadały za 3,79% wkładu do PKB w obszarze badań i rozwoju. Jak wynika z raportu ETIPWind, branża wiatrowa konsekwentnie przewyższa średnie wskaźnika inwestycji w badania i innowacje w UE.

Korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne

Energia wiatrowa przynosi również korzyści obywatelom Europy. W 2023 r. europejska energetyka wiatrowa zatrudniała 370 tys. osób. Liczba osób zatrudnionych w branży wzrosła drugi rok z rzędu, po trzech latach stagnacji spowodowanej pandemią COVID-19 i kryzysami energetycznymi w Europie. Dla porównania, 10 lat temu branża wiatrowa zatrudniała 247 tys. osób.

Ponadto farmy wiatrowe przynoszą lokalne wpływy podatkowe i inne korzyści gospodarcze. Przemysł wiatrowy wniósł 10 mld euro podatków do samorządów lokalnych i społeczności, w których zainstalowane są turbiny.

Jeśli chodzi o korzyści dla środowiska, produkcja energii wiatrowej pozwoliła uniknąć emisji 139 mln ton CO2 w Europie. Odpowiada to unikniętym kosztom w wysokości 11,6 mld euro, obliczonym na podstawie średniej ceny uprawnień do emisji w UE w 2023 r., wynoszącej 83 euro/tCO2.

Potrzeba więcej inwestycji w badania i rozwój

Jak wskazują autorzy raportu, aby osiągnąć cel 42,5% udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii elektrycznej brutto do 2030 r., UE musi instalować 30 GW energii wiatrowej rocznie. Obecnie ten wskaźnik wynosi 17 GW. Raport ETIPWind pokazuje, że cel ten jest w zasięgu ręki. Inwestycje w badania i rozwój będą miały kluczowe znaczenie dla przyspieszenia rozwoju energii wiatrowej w Europie.

W 2023 r. branża wiatrowa zainwestowała w obszar R&I równowartość 3,8% wkładu w europejskie PKB. Oznacza to, że branża wiatrowa nadal przewyższa cel UE, jakim jest przeznaczenie 3% PKB na działania badawczo-rozwojowe do 2030 r.

Należy to jednak połączyć z ukierunkowanymi inwestycjami publicznymi. W swoim najnowszym strategicznym programie badań i innowacji eksperci ETIPWind szacują, że sektor potrzebuje 1,8 mld euro wsparcia inwestycji publicznych w badania i innowacje w dziedzinie energii wiatrowej w latach 2025-2027.

Źródło: ETIPWind

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » ETIPWind: W 2023 r. energetyka wiatrowa zapewniła europejskiej gospodarce 57 mld euro