Equinor uzyskał pozwolenie na budowę budynku biurowego oraz magazynowego w Łebie

Zgodnie z zapowiedziami norweskiego inwestora Equinor, w tym roku ma ruszyć budowa bazy serwisowej w Łebie, niezbędnej do obsługi morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, rozwijanych wspólnie z polską Grupą Polenergia. O uzyskaniu pozwolenia na budowę poinformował w audycji Radio Gdańsk burmistrz Łeby. Inwestor w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl informuje, że pozyskał dokładnie pozwolenie na budowę budynku biurowego oraz budynku magazynowego, z kolei w przypadku pozwolenia na przebudowę nabrzeża „procedura administracja jest w przygotowaniu”.

– Equinor otrzymał pozwolenie na budowę bazy serwisowej dla morskich farm wiatrowych w porcie Łeba. Za chwilę ruszy budowa – poinformował Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby, w rozmowie z Radiem Gdańsk, o czym pisaliśmy TUTAJ. Zwróciliśmy się do inwestora z pytaniem o potwierdzenie informacji w tym zakresie.

-Decyzją Wojewody Pomorskiego Equinor uzyskał pozwolenie na budowę budynku biurowego oraz budynku magazynowego, będących częścią bazy serwisowej dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię. Procedura administracyjna dotycząca pozwolenia na przebudowę nabrzeża, będącego dalszą częścią bazy serwisowej jest obecnie w przygotowaniu – informuje nas inwestor.

Dodał, że łączna moc obu farm wyniesie do 1440 MW, co pozwoli na wytworzenie energii dla 2 milionów polskich gospodarstw domowych.

-Zgodnie z planem, na zrewitalizowanym terenie portowym powstanie nowoczesna i przyjazna dla środowiska oraz ludzi przestrzeń biurowa, centrum zdalnego sterowania i kontroli morskich farm, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek. Budowa bazy rozpocznie się w drugiej połowie 2024 roku, a oddanie obiektu do użytku planowane jest aktualnie na początek 2026 roku – informuje Equinor.

Czytaj: Kołodziejczyk: W 2024 r. planujemy zakończyć kontraktację komponentów dla MFW Bałtyk II i Bałtyk III

W ubiegłym roku w marcu inwestor poinformował, że gdańskie biuro architektoniczne B-CA zaprojektuje bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych, którą Equinor wybuduje w Łebie. Zwycięski koncept architektoniczny zakłada stworzenie budynku neutralnego dla klimatu i w maksymalny sposób wykorzystującego potencjał odnawialnych źródeł energii i surowców dostępnych lokalnie. Zatrudnienie w bazie serwisowej znajdzie około 100 specjalistów, niezbędnych do technicznego utrzymania infrastruktury i urządzeń na morzu, a także wspierania ich obsługi z lądu.

Przypomnijmy, że Equinor już w maju 2021 roku wskazał Łebę na lokalizację przyszłego portu dla realizowanych z Polenergią farm wiatrowych na Bałtyku.

Zostaw komentarz

Strona główna » Equinor uzyskał pozwolenie na budowę budynku biurowego oraz magazynowego w Łebie