Litwini zaprezentowali wyniki badań geofizycznych dna Bałtyku

Ignitis Renewables wraz z holenderskim Fugro przedstawili wyniki badań dna morskiego podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Uniwersytet w Kłajpedzie. Dane zostały zebrane w ramach przygotowań spółki do budowy morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Litwy.

W październiku 2023 r. Ignitis podpisał z Fugro umowę na przeprowadzenie badań geofizycznych na terenie pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Litwie. Holendrzy zrealizowali szczegółowe badania dna morskiego, aby ocenić warunki dna Bałtyku, co pomoże zdecydować, gdzie zlokalizować turbiny wiatrowe oraz podjąć decyzje dotyczące ich budowy i realizacji projektu.

Należąca do holenderskiej spółki jednostka Fugro Frontier, który służy do realizacji badań geofizycznych, zbadała obszar o powierzchni 120 km2, zbierając dane podpowierzchniowe 2D o ultrawysokiej rozdzielczości (UUHR), a także batymetryczne, sonarowe i magnetometryczne.

– Obszar dna Bałtyku, gdzie ma powstać pierwsza morska farma wiatrowa w państwach bałtyckich, nigdy wcześniej nie był tak szczegółowo badany. Naszym celem jest zapewnienie, że zebrane bardzo szczegółowe dane zostaną nie tylko wykorzystane do rozwoju projektu morskiej farmy wiatrowej, ale także zaprezentowane litewskiej społeczności naukowej i badaczom dna morskiego. To kolejna korzyść płynąca z projektu – stwierdził Paulius Kalmantas, partner ds. komunikacji w Ignitis Renewables.

Podkreślił, że podczas konferencji na Uniwersytecie w Kłajpedzie zaprezentowano unikalny projekt energetyczny i dane z dna morskiego, które pozwolą na jego zaprojektowanie, a także więcej informacji na temat wcześniej nieodkrytego wraku statku na dnie morza, co opisywaliśmy szerzej TUTAJ.

 – To nieoczekiwane odkrycie wraku statku przyciągnęło uwagę badaczy i szerszej opinii publicznej. Informacje są nadal analizowane, ale już teraz dzielimy się tym odkryciem i związanymi z nim szczegółami z litewskimi badaczami i historykami – mówi Kalmantas.

Litwa planuje budowę dwóch morskich farm wiatrowych o mocy około 1,4 GW, które mają zostać uruchomione w wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim w pobliżu Połągi w 2028 r. Instalacje mają łącznie produkować do 6 TWh energii elektrycznej rocznie, a także przyciągnie prawie 3 mld euro inwestycji i stworzy co najmniej 1300 nowych miejsc pracy.

Źródło: Ignitis, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Litwini zaprezentowali wyniki badań geofizycznych dna Bałtyku