Fabryka wież offshore w Gdańsku – inwestorzy wmurowali kamień węgielny

6 czerwca 2024 r. w Gdańsku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. To ważne wydarzenie symbolizuje dynamiczny postęp w realizacji projektu, który ma wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Europie. Nowa fabryka wież offshore zlokalizowana w Gdańsku, z bezpośrednim dostępem do nabrzeża, jest kluczową inwestycją dla polskiego sektora energetyki odnawialnej. Fabryka będzie posiadać zdolności produkcyjne umożliwiające wytwarzanie ponad 150 wież rocznie.

Budowa fabryki wież offshore jest realizowana przez spółkę Baltic Towers, która powstała w wyniku współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz hiszpańskiej spółki GRI Renewable Industries, S.L. Uruchomienie zakładu jest zaplanowane na drugi kwartał 2025 r.

– Trójmiasto to miejsce, gdzie zawsze działa się historia i dziś dzieje się na nowo. Dzięki temu innowacyjnemu projektowi wchodzimy do pierwszej ligi światowego biznesu. Zaczynamy nowy rozdział, który ugruntuje pozycje Trójmiasta i Stoczni Gdańskiej na rynku europejskim i światowym – powiedział w swoim przemówieniu prezes ARP Michał Dąbrowski.

Główny przedmiot działalności spółki jest zorientowany wokół produkcji wież wiatrowych dla branży MEW. W związku z planami budowy pierwszych polskich farm wiatrowych na Bałtyku, globalnymi celami rozwoju MEW w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, a przez to rosnącym zapotrzebowaniem na konstrukcje wież offshore nowej generacji inwestycja ta jest odpowiedzią na potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku.

– Branża offshore jest w trudnym momencie, ale ten moment jest jednocześnie początkiem nowej dynamiki. Mamy 5 minut, które musimy wykorzystać – podkreślił przemawiając do zebranych wiceprezes ARP Jakub Dulski.

„Bardzo dziękuję osobom, które przyczyniły się do tego, że Wyspa Ostrów znów zaczyna żyć. Historia tego miejsca, jego losy, przez ostatnie 30 lat nie były oczywiste, trzeba było walki, żeby zadział się sukces, którego jesteśmy świadkami. Dziękuję za wsparcie przedstawicielom rządu w województwie oraz przedstawicielom samorządu i miasta Gdańsk.”

Nowa fabryka morskich wież wiatrowych Baltic Towers stanie się nowoczesnym i innowacyjnym centrum produkcji, zajmującym kluczową pozycję w budowie Polskiego łańcucha dostaw dla offshore wind, co znacząco wpłynie na dalszy rozwój potencjału gospodarki morskiej w naszym regionie.

-GRI wraz ze swoim partnerem ARP S.A., jest zaangażowana w budowę jednego z najbardziej niezwykłych obiektów wież wiatrowych na świecie. Ta spółka joint venture w Polsce będzie jednym ze światowych liderów w produkcji wież wiatrowych na rynek offshore, co przyczyni się do osiągnięcia ambitnych celów wyznaczonych przez Polskę i Europę w zakresie powstrzymania zmian klimatycznych – powiedział Jon Riberas, prezes wykonawczy GRI Renewable Industries.

Na cały proces produkcyjny będzie składało się wiele działań wykonywanych w fabryce tj. cięcie, spawanie i ukosowanie blach wielkoformatowych, zwijanie i spawanie, konserwacja, malowanie i składanie poszczególnych komponentów w gotowy produkt oraz montaż skomplikowanego wyposażenia wewnątrz wieży wiatrowej, będzie spełniał najwyższe standardy techniczne, jakościowe oraz środowiskowe, stawiane przez kluczowych klientów rynku MEW. Innowacyjne rozwiązania zastosowane już na etapie projektowym sprawią, że fabryka będzie przyjazna zarówno dla pracowników, jak i otoczenia, tworząc ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

One thought on “Fabryka wież offshore w Gdańsku – inwestorzy wmurowali kamień węgielny

  1. Niedawno zamknęli w Gdańsku fabrykę wież… potem w Chojnicach… a teraz otwierają nową 🙂
    Kapitalizm pełną parą!

Zostaw komentarz

Strona główna » Fabryka wież offshore w Gdańsku – inwestorzy wmurowali kamień węgielny