Estonia rozstrzygnęła kolejną aukcję offshore wind

Norweski inwestor Deep Wind Offshore AS wygrał aukcję dla morskich farm wiatrowych, dotyczącą obszaru Saare 2.1. Oferta spółki opiewała na kwotę 2 457 000 euro i była jedyną złożoną w ramach aukcji – poinformował Estoński Urząd Ochrony Konsumentów i Nadzoru Technicznego (TTJA).

Zgodnie z zasadami przeprowadzenia aukcji w Estonii, jej zwycięzcą zostaje oferent, który wpłaci najwyższą kwotę i którego wniosek o pozwolenie na budowę i ocenę oddziaływania na środowisko zostanie złożony najpóźniej 90 dni po ogłoszeniu zwycięzcy aukcji. Zwycięski deweloper będzie następnie musiał przedłożyć program oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) w ciągu 18 miesięcy, a raport OOŚ w ciągu 24 miesięcy od wydania decyzji OOŚ. Cena wywoławcza dla obszaru Saare 2.1 wynosiła 2 457 000 euro.

Zgodnie z wnioskiem o wydanie licencji dla morskich farm wiatrowych (superficies licence), złożonym przez Deep Wind Offshore AS w dniu 28 marca 2024 r., na obszarze Saare 2.1 o powierzchni 163,8 km2 spółka planuje budowę do 98 turbin wiatrowych o łącznej mocy do 1560 MW.

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, oprócz Deep Wind Offshore Wind AS do udziału w aukcji zakwalifikowały się Estonia Offshore Wind DevCo OÜ i OÜ Utilitas Wind. Wkrótce odbędą się aukcje dla obszarów Saare 2.2  (26-28 czerwca 2024 r.) i Saare 3 (2-4 lipca 2024 r.).

W grudniu 2023 r. i styczniu 2024 r. TTJA przeprowadziła aukcje na rozwój morskich farm wiatrowych na obszarach morskich Liivi 1 i Liivi 2, w obu przypadkach zwycięzcą została spółka UAB „Ignitis renewables projektai 6”. W lutym 2024 r. TTJA przeprowadziła aukcję w obszarze innowacji Saare 1, w której nie złożono żadnych ofert. Kolejna aukcja zostanie zorganizowana na Saare 1 najwcześniej w drugiej połowie tego roku, w zależności od zainteresowania potencjalnych oferentów.

Przypomnijmy, że pod koniec maja estoński parlament przyjął nowelizację kodeksu budowlanego, która ma pomóc w przyspieszeniu realizacji inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Dotychczas producenci energii elektrycznej musieli się oddzielnie ubiegać o pozwolenie lokalizacyjne, zgodę środowiskowej na szczególne wykorzystanie wód, a także o pozwolenie na budowę. Na mocy ustawy wszystkie te procedury zostaną skonsolidowane, a inwestor w ramach jednego wniosku będzie mógł otrzymać ww. zgody i pozwolenia.

Źródło: TTJA, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Estonia rozstrzygnęła kolejną aukcję offshore wind