Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

IX Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”

9 września - 10 września

Rzeszowska konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” przez kilka lat wyrobiła sobie markę miejsca merytorycznych dyskusji i prezentacji różnych poglądów na kwestie szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego. Udział w niej biorą przedstawiciele firm prywatnych i państwowych, z sektorów zarówno tradycyjnych, jak i innowacyjnych. Są też samorządowcy, członkowie rządu, parlamentarzyści i wysocy urzędnicy państwowi. Licznie przybywają naukowcy i eksperci z różnych ośrodków, w ostatnim czasie także z zagranicy (np. Stany Zjednoczone, Niemcy, Ukraina). Co roku obecni są także przedstawiciele NATO oraz organizacji branżowych działających na poziomie krajowym i europejskim.

Jakie będą najważniejsze tematy zbliżającej się IX edycji Konferencji, zaplanowanej na dni
9 i 10 września 2024?

– Cały czas istotna jest kwestia kierunku, w którym pójdzie transformacja energetyczna – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu konferencji.

– Z tą sprawą wiążą się liczne zagadnienia. Przede wszystkim, ile w ramach transformacji energetycznej Polski będzie miejsca dla państwa, a ile będzie miejsca dla rynku? Jak będzie wyglądało partnerstwo publiczno-prywatne? Myślę, że to też będzie okazją do omówienia albo podsumowania działań nowego rządu na polu transformacji energetycznej – powiedział.

Od paru lat tematem konferencji jest rola paktu NATO w zapewnieniu swoim członkom bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Nie inaczej będzie podczas IX edycji. Ponadto, z tematów związanych ze stosunkami międzynarodowymi, dochodzą nowe kwestie, przede wszystkim czynniki geopolityczne, przedłużająca się wojna rosyjsko-ukraińska i wojna Izraela z Hamasem w Gazie.

W roku 2024 organizatorzy rzeszowskiej konferencji będą chcieli szerzej niż do tej pory poruszyć tematykę zarządzania energetyką. Ważny będzie też model architektury finansowania projektów energetycznych w kontekście konieczności modernizacji energetyki. A modernizacja to sprawa paląca, chociażby z uwagi na wiek jednostek wytwórczych, ale też sieci przesyłowych, gazociągów czy rurociągów. Z tym też wiąże się także kwestia serwisowanie energetyki, również serwisowania OZE – o czym również będzie mowa.

– Podczas naszej konferencji nie może zabraknąć kwestii atomu – zapowiada dr hab. Mariusz Ruszel. – Gdzie będzie ulokowana pierwsza polska elektrownia jądrowa? Kto dostarczy technologię? Jaka będzie rola energetyki jądrowej w polskim miksie energetycznym? No i wreszcie czy będzie to „mały atom” czy „duży atom”?

Ważnym tematem będzie także zastosowanie wodoru w energetyce. Politechnika Rzeszowska prowadzi w tej dziedzinie obiecujące badania naukowe, a podkarpackie firmy wdrażają ciekawe rynkowe produkty związane w wodorem. O ich efektach tych działań warto będzie powiedzieć.

W tym roku projekt dofinansowany jest z budżetu państwa, przyznanych przez Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała nauka”.

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie jest publiczną techniczną uczelnią akademicką stanowiącą część narodowego systemu edukacji i nauki. Kształci nowoczesne kadry dla gospodarki narodowej. Jej początki sięgają 1951 r

Szczegóły

Początek:
9 września
Koniec:
10 września
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Organizator

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów
Rzeszów, Poland
+ Google Map