Vestas Wind Systems A/S dokona strategicznego przejęcia fabryki łopat w Goleniowie koło Szczecina, dotychczas należącej do LM Wind Power. Transakcja, ogłoszona 15 maja 2025 roku, wzmacnia europejską sieć produkcyjną Vestas, choć kwota przejęcia nie została ujawniona. Zakład, który specjalizuje się w produkcji łopat do lądowych turbin wiatrowych Vestas, będzie nadal odgrywał kluczową rolę w zaspokajaniu rosnących potrzeb energetycznych Polski i całej Europy. Transakcja wymaga uzyskania wymaganych zgód organów regulacyjnych.
Duński inwestor poinformował o podpisaniu porozumienia w tej sprawie. Anders Nielsen, dyrektor ds. technologii i operacji w Vestas, podkreślił znaczenie tej transakcji: „Europa potrzebuje bezpiecznej, przystępnej cenowo i zrównoważonej energii bardziej niż kiedykolwiek, a my cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą europejską bazę produkcyjną, aby wspierać rosnącą rolę energii wiatrowej w europejskim systemie energetycznym. Chcę podziękować LM Wind Power za ich wsparcie i współpracę przez lata, i jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze strategiczne priorytety umożliwiły dalsze funkcjonowanie fabryki i włączenie jej do dalszego rozwoju Vestas w Europie.”
Hanif Mashal, CEO LM Wind Power, wyjaśnił strategiczne znaczenie tej decyzji: „Ta proponowana transakcja jest strategicznym ruchem dla LM Wind Power i GE Vernova. Transakcja umożliwiłaby nam uproszczenie naszej działalności i reinwestycję kapitału w nasze główne zakłady w Unii Europejskiej zapewniające produkty wiatrowe GE Vernova, aby lepiej służyć naszej lojalnej bazie klientów w UE. Jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z Vestas przy proponowanym przeniesieniu tej fabryki, wcześniej dedykowanej ich projektom, bezpośrednio do ich aktywów, aby nadal zaspokajać potrzeby (w sektorze energetyki wiatrowej – dod. red.). Będziemy ściśle współpracować z Vestas, aby zapewnić sprawne zakończenie transakcji.”
Goleniowska fabryka, założona w 2009 roku i rozbudowana w 2017 roku, będzie kontynuować produkcję łopat do lądowych turbin wiatrowych Vestas, w tym modelu V172-7.2 MW. Finalizacja transakcji wymaga jeszcze uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych.
W 2023 r. informowaliśmy, że LM Wind Power Blades Poland chce zbudować w okolicy Polic port przeładunkowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wszczął postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji (DŚU).
Przejęcie fabryki w Goleniowie wpisuje się w szerszy kontekst transformacji energetycznej w Europie. Rozwój produkcji komponentów dla energetyki wiatrowej na terenie Polski ma kluczowe znaczenie dla realizacji celów klimatycznych UE oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Lokalna produkcja łopat do turbin wiatrowych nie tylko przyczynia się do redukcji śladu węglowego związanego z transportem tych wielkogabarytowych elementów, ale również wspiera rozwój specjalistycznego know-how i tworzy wysokiej jakości miejsca pracy w sektorze zaawansowanych technologii.
W obliczu rosnących celów dotyczących udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym krajów UE, inwestycje w infrastrukturę produkcyjną dla energetyki wiatrowej stają się strategicznym elementem budowania niezależności energetycznej i realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu oraz Clean Industrial Deal.