W Policach powstanie port przeładunkowy dla łopat wiatrowych

LM Wind Power Blades Poland, firma będąca częścią GE Renewable Energy i zajmującą się produkcją łopat turbin wiatrowych, chce zbudować w okolicy Polic port przeładunkowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wszczął postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji (DŚU).

Zgodnie z zawiadomieniem RDOŚ, inwestycja ma polegać na budowie portu przeładunkowego wraz z placem składowym oraz infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Święta na działkach ewid. nr 16, 54/2, 54/1, 20/2, 20/1, 17/1, 20/3, 21/2, 21/1, 21/3, 38/5 obręb 0012 Święta, gmina Goleniów i 44/50 obręb 0017 Police, gmina Police – miasto.

Jak wskazał RDOŚ w Szczecinie, organami współuczestniczącymi w postępowaniu są: Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, Dyrektor Zarządu Zlewni w Stargardzie PGW Wody Polskie, Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny w Szczecinie.

Źródło: SIS Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie
Źródło: SIS Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie

Należy przypomnieć, że LM Wind Power posiada w Goleniowie zakład do produkcji łopat do lądowych turbin wiatrowych. W lutym 2021 r. firma otrzymała DŚU dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie obiektu produkcyjnego wraz z wykonaniem infrastruktury technicznej. Z kolei 14 grudnia 2023 r. LM Wind Power otrzymał DUŚ na rozbudowę obiektu obróbki produkcyjnej BWS2.

W rozmowie z lokalnym portalem wgoleniowie.pl Tomasz Banach, wiceburmistrz Goleniowa, powiedzaił, że dzięki rozbudowie, która ma rozpocząć się w przyszłym roku, fabryka LM Wind Power będzie mogła produkować łopaty o długości w granicach 80 m. Portal informuje również, że firma zamierza w przyszłości wybudować nowe obiekty, w których produkowane mają być łopaty o długości ponad 100 metrów. Jak tłumaczy wgoleniowie.pl ze względu na trudności w transporcie drogowym tak dużych elementów konieczne jest znalezienie innej możliwości transportu. Według medium rozwiązaniem może być port przeładunkowy, dzięki któremu łopaty będą dostarczane drogą wodną. 

Źródło: Google Maps

LM Wind Power posiada ponad 40-letnie doświadczenie w obszarze produkcji łopat do turbin wiatrowych. Jak informuje spółka obecnie prawie co piąta turbina wiatrowa na świecie, zarówno lądowa jak i morska, jest wyposażona w łopaty LM Wind Power. Od 1978 r. firma wyprodukowała 263 tys. łopat do turbin wiatrowych.

Duński producent łopat wiatrowych został kupiony przez GE w 2017 r. W ten sposób Amerykanie przejęli m.in. zakład produkujący od 2008 r. łopaty wiatrowe w Goleniowie koło Szczecina.

Globalny producent rozwija zrównoważone projekty

Konsorcjum ZEBRA (Zero wastE Blade ReseArch) ogłosiło 15 grudnia br. pomyślne zakończenie testów walidacyjnych na pełną skalę pierwszej łopaty LM Wind Power nadającej się całkowicie do recyklingu i produkcję drugiej łopaty termoplastycznej nadającej się do recyklingu, co jeszcze bardziej zwiększa zaangażowanie branży wiatrowej w osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym.

Druga łopata, mierząca 77 m długości, została wyprodukowana w fabryce łopat LM Wind Power w Castellón w Hiszpanii, przy użyciu płynnej żywicy termoplastycznej Elium® firmy Arkema, znanej z możliwości recyklingu, oraz wysokowydajnych tkanin szklanych Owens Corning. Zastosowano w nim nową technologię Carbon-Elium® oraz nowy klej firmy Arkema.

Źródło: RDOŚ w Szczecinie/Urząd Gminy i Miasta Goleniów/wgoleniowie.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » W Policach powstanie port przeładunkowy dla łopat wiatrowych