PGE Baltica podpisała umowę z konsorcjum polskich firm na przeprowadzenie specjalistycznych badań geofizycznych dna Bałtyku dla projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 9. Za realizację prac odpowiedzialne będzie konsorcjum złożone z Geo Ingenieurservice Polska Sp. z o.o. z Gdyni oraz Baltic Diving Solutions Sp. z o.o. z Rumi, które dostarczy flotę do przeprowadzenia badań.
Zakontraktowane badania koncentrują się na wykrywaniu potencjalnych zagrożeń takich jak niewybuchy i złoża płytkiego gazu na dnie morskim. Prace obejmą nie tylko samo zbieranie danych geofizycznych, ale również ich kompleksowe przetwarzanie, interpretację i analizę. Finalnym efektem będzie wydanie certyfikatów ALARP (as low as reasonably practicable) dla precyzyjnych lokalizacji, w których planowane są późniejsze badania geotechniczne. Certyfikaty te mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, potwierdzając minimalizację ryzyka wykonania odwiertów w miejscach występowania potencjalnych zagrożeń.
Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podkreślił znaczenie zaangażowania polskich przedsiębiorstw w łańcuch dostaw: „Grupa PGE dąży do tego, by 'local content’, czyli udział polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw przy realizacji własnych projektów offshore był jak największy. Konsorcjum składające się z polskich firm Geo Ingenieurservice Polska Sp. z o.o. oraz Baltic Diving Solutions Sp. z o.o. dołącza do grona partnerów handlowych PGE Baltica. Wraz z rozwojem projektów MFW zaangażowanie krajowych dostawców w łańcuch dostaw systematycznie rośnie, co bardzo nas cieszy i równocześnie pokazuje stale zwiększający się potencjał polskich przedsiębiorców na światowym rynku morskiej energetyki wiatrowej.”
Badania, zaplanowane na trzeci kwartał 2025 roku, będą prowadzone w lokalizacjach wytypowanych we wcześniejszej kampanii geofizycznej 2D UHRS wykonanej przez firmę Geofizyka Toruń. Wyniki pomogą wstępnie określić optymalne miejsca posadowienia fundamentów pod turbiny wiatrowe w ramach projektowanej farmy.
Krzysztof Stopierzyński, prezes Baltic Diving Solutions, wyraził zadowolenie z możliwości udziału w polskim projekcie: „Po skutecznych kampaniach pomiarowych na Morzu Północnym i zagranicznych projektach Bałtyckich cieszymy się, że statek Baltic Surveyor weźmie udział w przygotowaniu i realizacji projektów w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.”
Michał Tokarz, prezes Geo Ingenieurservice Polska, dodał: „Prace pomiarowe na morzu przy projektach tego typu to duża odpowiedzialność i cieszymy się że nasze doświadczenie zostało dostrzeżone i będziemy wspierać bezpośrednio deweloperów polskich projektów offshore wind.”
MFW Baltica 9
Morska farma wiatrowa Baltica 9 powstanie około 48 km od brzegu, na obszarze o powierzchni około 121 km². Jej lokalizacja znajduje się w pobliżu innych projektów offshore wind realizowanych przez PGE oraz budowanego portu serwisowego w Ustce. Planowana moc zainstalowana instalacji ma wynieść około 975 MW.
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku stanowi kluczowy element transformacji energetycznej Polski. Inwestycje w badania i rozwój infrastruktury niezbędnej do budowy morskich farm wiatrowych przyczyniają się nie tylko do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym, ale również tworzą nowe możliwości dla polskich przedsiębiorstw, stymulując rozwój lokalnej gospodarki i innowacji technologicznych. Budowa silnego łańcucha dostaw z wysokim udziałem polskich firm zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju i wspiera realizację celów klimatycznych poprzez zmniejszenie emisji CO₂ związanych z produkcją energii elektrycznej.