Rok 2024 był intensywny dla rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, realizowanej wspólnie przez PGE i duńskiego partnera Ørsted. Inwestorzy sfinalizowali wszystkie kluczowe kontrakty wykonawcze, uzyskali komplet pozwoleń i rozpoczęli pierwsze prace budowalne w terenie. Partnerzy projektu, którego wartość szacuje się na ok. 30 mld złotych, przygotowują się do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej (FID).
Strategiczne kontrakty wykonawcze
W styczniu 2024 roku PGE i Ørsted podpisali kontrakt z konsorcjum GE Vernova i Polimex-Mostostal na budowę lądowej infrastruktury przyłączeniowej, która powstanie na Pomorzu w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie. Generalny wykonawca zbuduje ją w tzw. formule „pod klucz”, co oznacza, że przygotuje gotowy do użytkowania obiekt. Budowa obejmie wykonanie stacji najwyższych napięć 275/400 kV oraz lądowych linii eksportowych niezbędnych do wyprowadzenia mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Prace budowlane rozpoczęły się jeszcze w pierwszym kwartale 2024 roku, a zakończenie testów i uruchomienie stacji zaplanowano na lata 2026-2027.
Instalacja turbin wiatrowych dla Baltica 2, które zakontraktowano jeszcze w kwietniu 2023 roku, została podzielona na dwa etapy, a wykonawcę każdego z nich wyłoniły oddzielne postępowania przetargowe. Na początku stycznia kontrakt na instalację pierwszej partii 48 turbin partnerzy przyznali norweskiemu Fred. Olsen Windcarrier. Do zrealizowania tego zadania wykonawca wykorzysta statek typu jack-up.
Drugą partię turbin zainstaluje pochodząca z Danii firma Cadeler i tym kontraktem PGE i Ørsted w lutym sfinalizowały umowy na instalację turbin. W lutym został zawarty kontrakt na transport i instalację fundamentów z firmą Van Oord. To firma z ponad 150-letnim doświadczeniem w inżynierii morskiej która wykorzystując statki Aeolus i Svanen, zainstaluje 111 monopali – 107 pod turbiny oraz 4 pod morskie stacje transformatorowe.
W tym samym miesiącu MFW Baltica 2 otrzymała komplet pozwoleń na budowę części morskiej projektu. Wojewoda Pomorski wydał pozwolenia dotyczące budowy 107 turbin wiatrowych oraz czterech morskich stacji transformatorowych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.
W lutym podpisano również umowę z konsorcjum ROMGOS Gwiazdowscy i ZRB Janicki na wykonanie przewiertu sterowanego pod plażą niezbędnego do poprowadzenia linii kablowych 275 kV oraz budowy tzw. muf łączeniowych, czyli stanowisk łączących morskie linie kablowe z lądowymi. Przewierty sterowane pozwolą na wykonanie czterech podmorskich kabli eksportowych poprzez cztery kanały kablowe pod plażą w kierunku lądowej stacji transformatorowej. Każdy z kanałów będzie miał długość ok. 1,2 km i średnicę zewnętrzną ok. 90 cm.
W marcu wybrano firmę Seaway7, która będzie odpowiedzialna za transport i instalację morskich stacji transformatorowych. Rozpoczęcie prac zaplanowano na 2026 r. W czerwcu polska firma Protea podpisała kontrakt z PTSC Mechanical & Construction Co., Ltd na dostawę czterech żurawi, które zostaną użyte w projekcie stacji transformatorowej. Warto wspomnieć, że w 2023 r. PGE i spółka Ørsted sygnowały umowę z konsorcjum firm SEMCO Maritime i PTSC Mechanical & Construction na zaprojektowanie, wyprodukowanie i uruchomienie morskich stacji elektroenergetycznych dla MFW Baltica 2. Żurawie z solidnym obciążeniem roboczym wynoszącym 5 ton oraz przy promieniu sięgającym 22 metrów, są zaprojektowane do wykonywania wymagających zadań związanych z transportem ładunków z statku na platformę morską oraz ułatwiania operacji wokół platformy.
Z kolei w lipcu została zawarta umowa na wsparcie transportu i instalacji fundamentów. Kontrakt podpisano z SAL Heavy Lift z Van Oord, który będzie odpowiedzialny za transport 111 monopali na obszar budowy morskiej farmy, a następnie ich instalację. Również w lipcu konsorcjum Polimex Mostostal i GE Power wybrało Tele-Fonikę Kable na dostawcę kabli EHV lądowych wraz z akcesoriami na potrzeby budowy infrastruktury przyłączeniowej.
Przygotowania logistyczne i monitoring środowiskowy
Równolegle z pracami przygotowawczymi prowadzone są działania na rzecz kompleksowego monitoringu środowiskowego. W styczniu rozpoczął się monitoring ptaków, realizowany przez firmę 3BIRD K.Gajko J.Ksepko Sp. j., który zakłada pozyskanie szczegółowych informacji, m.in: zagęszczenia, rozmieszczenia i liczebności ptaków w podziale gatunkowym na badanym obszarze. W maju został rozstrzygnięty przetarg na wybór wykonawcy monitoringu morświnów prowadzony przed rozpoczęciem i w trakcie budowy projektu MFW Baltica. Zwyciężyła oferta polskiej firmy MEWO S.A. Monitoring morświnów rozpoczął się w sierpniu.
Prowadzono również prace związane z zapewnieniem infrastruktury portowej. We wrześniu 2024 roku spółka projektowa Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 należąca do PGE i Ørsted podpisała strategiczną umowę dzierżawy terminalu T5 w Porcie Gdańsk. Terminal o powierzchni 21,3 ha będzie służył do magazynowania, wstępnego montażu oraz instalacji elementów turbin. Dzierżawa obejmie okres od czwartego kwartału 2026 roku do końca 2028 roku. Wcześniej, w kwietniu, spółka JV wygrała przetarg na dzierżawę nieruchomości w porcie w Łebie. Działka zostanie wykorzystana jako baza zaplecza budowy dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2.
W mijającym roku inwestor przeprowadził kluczowe postępowania przetargowe na wybór głównego wykonawcy bazy i inżyniera kontraktu.
Rozpoczęcie prac budowlanych
W 2024 roku ruszyły pierwsze prace budowlane związane z przyłączem lądowym w gminie Choczewo. Wykonano prace przygotowawcze terenu, rozpoczęto wylewanie fundamentów pod budynki. Trwa również budowa drogi technicznej oraz przystąpiono do budowy infrastruktury elektrycznej. Wszystkie działania są prowadzone zgodnie z harmonogramem zakładającym uruchomienie farmy w 2027 roku.
Dialog społeczny
PGE Baltica prowadziła również intensywny dialog z lokalnymi społecznościami w miejscu realizowania inwestycji. Dotyczy to zarówno gminy Choczewo, gdzie powstaje infrastruktura lądowa oraz Ustki, gdzie powstanie baza operacyjno-serwisowa dla MFW Baltica 2. Zorganizowano szereg spotkań informacyjnych.
Projekt MFW Baltica 2 o mocy 1,5 GW będzie stanowił jeden z filarów transformacji energetycznej Polski. Farma ma dostarczać energię dla około 2,4 miliona gospodarstw domowych, a jej realizacja przyczyni się do rozwoju krajowego łańcucha dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.