Konsorcjum Polimex Mostostal i GE Power wybrało Tele-Fonikę Kable na dostawcę kabli EHV lądowych wraz z akcesoriami na potrzeby budowy infrastruktury przyłączeniowej dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. To jeden z projektów offshore wind realizowanych przez spółkę PGE Baltica we współpracy z duńskim partnerem Ørsted.
Zakres prac Tele-Foniki obejmuje dostawę około 90 km kabli lądowych o napięciu 275 kV wraz z akcesoriami. Produkcja została zaplanowana na rok 2025. Kable zostaną wyprodukowane w Zakładzie w Bydgoszczy, który znajduje się zaledwie 200 km od lokalizacji farmy. Jak poinformowała bydgoska spółka, dostawa kabli będzie realizowana w oparciu o 100% lokalnej produkcji, co zdecydowanie przyczyni się do zwiększenia krajowych korzyści związanych z inwestycjami w sektorze offshore wind.
W styczniu br. informowaliśmy, że przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Ørsted podpisali umowę ze spółką GE Vernova, reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o., oraz Polimex Mostostal. Zgodnie z kontraktem, konsorcjum zbuduje lądową infrastrukturę niezbędną do wyprowadzenia mocy z MFW Baltica 2. Lądowa infrastruktura przyłączeniowa powstanie na Pomorzu w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim. Generalny wykonawca zbuduje ją w tzw. formule „pod klucz”, to znaczy, że przygotuje gotowy do użytkowania obiekt. Zadanie wybudowania przyłącza lądowego obejmuje wykonanie stacji najwyższych napięć 275/400 kV oraz lądowych linii eksportowych niezbędnych do wyprowadzenia mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).
Przypomnijmy, że kable wewnętrzne (inter-array) dla projektu MFW Baltica 2 dostarczy chińska spółka Orient Cable (NBO). Zgodnie z kontraktem zawartym w lipcu 2023 r. przez PGE i Ørsted, NBO dostarczy morskie kable wewnętrzne 66 kV o łącznej długości ok. 170 km, które połączą turbiny z morskimi stacjami transformatorowymi.
MFW Baltica 2 to jeden z największych morskich projektów wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. W 2021 r. projekt uzyskał decyzję o przyznaniu kontraktu różnicowego (CfD) w ramach pierwszej fazy wsparcia rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce.
Farma wiatrowa o mocy 1,5 GW dostarczy bezemisyjną energię do 2,4 miliona gospodarstw domowych w Polsce. Instalacja powstanie w polskiej części Morza Bałtyckiego, a jej budowa zakończy się w 2027 r. Decyzja FID inwestora PGE dla MFW Baltica 2 ma być podjęta do końca 2024 r.
Polski producent kabli dla sektora energetycznego
Tele-Fonika Kable SA to jeden z liderów na globalnym rynku przewodów i systemów kablowych. Należy do wąskiej grupy kilku najbardziej wyspecjalizowanych i zaawansowanych technologicznie dostawców systemów kablowych średnich, wysokich i ekstra wysokich napięć, a także całej gamy kabli niskich napięć w izolacjach i powłokach bezhalogenowych, w tym ognioodpornych oraz kabli telekomunikacyjnych i światłowodowych.
Grupa stale się rozwija. Niedawno rozpoczęła prace związane z budową nabrzeża oraz centrum logistycznego w Szczecinie. Inwestycja ma powstać z myślą o projektach offshore wind w Polsce. W 2023 r. Tele-Fonika Kable S.A starała się o preferencyjny kredyt w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w wysokości 250 mln zł.
Producent nawiązał współpracę ze spółką córka Ducab Group, jedną z największych firm kablowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Współpraca ma dotyczyć promowania odpowiedzialnego rozwoju projektów związanych z OZE.
JDR Cable Systems, podmiot należący do Tele-foniki Kable, przez kolejne 15 lat będzie dzierżawił grunty, na których znajduje się należący zakład produkcyjny w Hartlepool w Wielkiej Brytanii. Fabryka Hartlepool to flagowy zakład JDR zlokalizowany w strategicznym porcie nad Morze Północnym. Zajmuje powierzchnię ok. 28 tys. m2 i zatrudnia 280 osób. JDR buduje kolejną fabrykę kabli w Blyth w Wielkiej Brytanii. Inwestycja ma zostać zakończona w 2024 r. i kosztować 130 mln funtów. Pozwoli to JDR na wzmocnienie pozycji na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej.
W 2023 r. Tele-fonika Kable wraz z JDR Cable Systems została wybrana przez Grupę Orlen i Northland Power do projektu budowy farmy wiatrowej Baltic Power. Wspólnie z partnerami – NKT i DEME Offshore – zaprojektują, wyprodukują i zainstalują w sumie 340 km kabli lądowych i podmorskich.
Źródło: Tele-Fonika Kable, własne
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.