Spółka PGE Baltica z PGE Polskiej Grupy Energetycznej rozstrzygnęła przetarg na wybór inżyniera kontraktu do nadzoru projektu i budowy bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. Najkorzystniejszą ofertę wybraną na podstawie wskazanych w zamówieniu kryteriów złożyła Sweco Polska sp. z o.o.
Wybór został dokonany 9 grudnia 2024 r. W przetargu łącznie wpłynęło 9 ofert. Zamawiający wybrał najkorzystniejszą ofertę na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w dokumentach zamówienia. Przypomnijmy, że spółka Sweco ma znaczne doświadczenie przy projektach offshore wind w Polsce i została wybrane jako inżynier budowy części hydrotechnicznej oraz morskiej terminalu instalacyjnego w Świnoujściu.
Jak wynika z dokumentacji, oferta Sweco opiewająca na kwotę 3 690 600 zł brutto uzyskała ocenę 100/100 pkt na możliwych do zdobycia w ramach kryterium cena brutto. Pozostałe oferty zostały ocenione następująco: Bilfinger Tebodin Poland Sp. z .o.o. – 54,04 pkt., Haskoningdhv Polska Sp. z o.o. – 32,37 pkt., Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych Eko-Inwest s.a. – 90,87 pkt., ECM Group Polska – 52,68 pkt., konsorcjum: B-Act s.a., Transprojekt Gdański sp. z o.o., Ekoncetrum – Wrocławski Ośrodek Usług Ekologicznych sp. z o.o., SIA „Isliena V” – 61,94 pkt.
Z kolei oferty konsorcjum Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o. (lider), Pracownia Projektowa SKEB S.K. KOŁTUN sp. j., Firma Elektryczno-Budowlana Skeb Sławomir Kołtun; konsorcjum Safege, Société Par Actions Simplifiée oraz firmy WSP Polska sp. z o.o. – zostały odrzucone.
Realizacja zamówienia została podzielona na III etapy:
Etap I – w terminie maksymalnie do 9 miesięcy od daty zawarcia umowy;
Etap II – w terminie 18 miesięcy od dnia otrzymania od zamawiającego pisemnego polecenia rozpoczęcia prac, do podpisania protokołu odbioru końcowego robót z możliwością skrócenia tego okresu maksymalnie o 3 miesiące bądź wydłużenia o maksymalnie 9 miesięcy;
Etap III – od dnia następnego po podpisaniu protokołu odbioru końcowego robót do dnia zatwierdzenia przez raportu końcowego „bez uwag” lecz nie dłużej niż 120 dni kalendarzowych.
Baza serwisowa dla farm budowanych przez spółkę-córkę PGE Baltica zostanie zlokalizowana w zachodniej części usteckiego portu na terenie dawnej przetwórni rybnej. Centrum serwisowe ma służyć bieżącemu monitoringowi farm wiatrowych PGE na Bałtyku oraz planowanym i doraźnym naprawom turbin działających na morzu. Będą stąd wypływać statki z załogami serwisującymi i częściami zamiennymi.