Rozwój projektu Baltica 1 – kluczowe działania i postępy w 2024 roku

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, systematycznie realizuje program badań, analiz i postępowań zakupowych w ramach projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Inwestycja o mocy 0,9 GW, planowana do uruchomienia po 2030 roku, wkroczyła w fazę intensywnych prac przygotowawczych. Inwestor planuje wystartować z tym projektem w aukcji offshore wind zaplanowanej na 2025 r. Poniżej prezentujemy kompleksowe podsumowanie najważniejszych działań podjętych w 2024 r., związanych z realizacją Baltica 1.

Pierwsze półrocze: start badań terenowych

W pierwszym półroczu 2024 roku przeprowadzono kluczowe badania geologiczne na lądzie realizowane przez polską firmę Geoteko Projekty i Konsultacje Geotechniczne Sp. z o.o. Prace te są niezbędne do zaprojektowania infrastruktury przyłączeniowej, w tym lądowej stacji transformatorowej planowanej w Osiekach Lęborskich.

Następnie rozstrzygnięty został przetarg na wybór projektanta geotechnicznego dla uzyskania wsparcia w przeprowadzeniu badań geotechnicznych, opracowania modelu gruntu oraz projektu koncepcyjnego fundamentów. Najkorzystniejszą ofertę złożyła irlandzka firma Gavin & Doherty Geosolutions Limited.

W marcu PGE Baltica podpisała z konsorcjum firm Geofizyka Toruń S.A., Przedsiębiorstwo Geologiczne GEOPROJEKT Szczecin sp. z o.o. oraz „PROJMORS” Biuro Projektów Budownictwa Morskiego sp. z o.o umowę na wykonanie badań geologicznych, w tym geotechnicznych i geofizycznych oraz dokumentacji wynikowej dotyczących przewiertu ląd – morze dla Baltica 1. Badania terenowe zostały już całościowo zrealizowane.

Kolejnym krokiem było uruchomienie w maju kampanii wstępnych badań geotechnicznych na morzu. Geoquip Marine, wybrany w styczniu wykonawca, rozpoczął prace wykorzystując statek badawczy Geoquip Elena, a następnie Geoquip Seehorn. Badania dostarczyły informacji dotyczących budowy geologicznej badanego obszaru, co pozwoli na wybór sposobu posadowienia wież dla turbin. Umożliwią też zaplanowanie kolejnych etapów badań, w tym szczegółowych badań geotechnicznych pod fundamenty.

Rozwój projektu w drugim półroczu

Sierpień przyniósł istotny postęp w pracach projektowych – PGE Baltica podpisała umowę z Energoprojekt-Katowice na wykonanie projektu koncepcyjnego farmy. To kluczowy etap dla określenia optymalnej technologii wyprowadzenia mocy z instalacji.

W lecie zakończono dwuletni cykl pomiarów wietrzności, prowadzony przez Eolos Floating Lidar Solutions. Okres pomiarowy pozwolił na zebranie kompleksowych danych o charakterystyce wiatru w lokalizacji przyszłej farmy.

Silna pozycja polskich firm

Niezwykle istotne jest to, że w inwestycje są również zaangażowane polskie podmioty. W ramach łańcucha dostaw i usług dla projektu Baltica 1 zakontraktowano 32 firmy z Polski, podczas gdy łączna liczba wykonawców wynosi 36.

Kontynuacja badań środowiskowych

Równolegle z badaniami technicznymi i geotechnicznymi, PGE Baltica prowadziła kompleksowe badania środowiskowe dla projektu Baltica 1, które realizowane są przez konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i MEWO S.A. W planowaniu tych działań wykorzystywane jest doświadczenie zdobyte przy wcześniejszych projektach PGE – MFW Baltica 2 i 3.

Perspektywy i kolejne kroki

Baltica 1 to projekt, który już posiada pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową z PSE, co stanowi solidną podstawę do dalszego rozwoju. Projekt jest przygotowywany do udziału w aukcji w 2025 roku.

Dotychczasowe postępy w realizacji projektu Baltica 1 pokazują konsekwentne zaangażowanie PGE w rozwój morskiej energetyki wiatrowej i skuteczność w angażowaniu polskiego łańcucha dostaw w ten proces.

- REKLAMA -spot_img

Zainteresuje Cię

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje