TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły

Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.

1. PGE otrzymała decyzje PSZW dot. 5 obszarów na Bałtyku

Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że Ministerstwo Infrastruktury wydało decyzje o udzieleniu pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń (PSZW) na pięciu obszarach morskich. Decyzje dotyczą budowy morskich farm wiatrowych. Potencjał nowych projektów sięga 3,9 GW.

2. Linia 400 kV Dunowo-Żydowo Kierzkowo-Piła Krzewina z decyzją środowiskową

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie (RDOŚ w Szczecinie) poinformował o wydaniu decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU) dla budowy linii 400kV Dunowo-Żydowo Kierzkowo-Piła Krzewina.

3. Orlen podjął warunkową decyzję inwestycyjną w sprawie Baltic Power

10 sierpnia 2023 r. Rada Nadzorcza spółki Orlen S.A. podjęła uchwałę w sprawie warunkowej decyzji inwestycyjnej w zakresie uruchomienia fazy budowy projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, zlokalizowanej w polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej planowane jest w 2023 r.

4. Okiem prawnika: piaskownica regulacyjna w nowelizacji prawa energetycznego

Nowelizacja prawa energetycznego, uchwalona 28 lipca 2023 r., przynosi szereg zmian o charakterze wręcz rewolucyjnym. Do ważnych nowości należy bez wątpienia instytucja tzw. „piaskownicy regulacyjnej”. Nazwa, chociaż wydaje się mało poważna, nie powinna jednak mylić uczestników rynku. To ważna zmiana w prawie energetycznym – przekonuje Karol Sienkiewicz, radca prawny z Kancelarii Sienkiewicz i Zamroch Radcowie Sp.p.

5. WindEurope krytycznie o pierwszej aukcji offshore wind na Litwie

Niedawno dowiedzieliśmy się o zwycięzcach pierwszej aukcji offshore wind na Litwie, którzy nie zostali jeszcze oficjalnie potwierdzeni, gdyż przechodzą procedurę dotyczącą bezpieczeństwa. Wolę budowy farmy wiatrowej wyraziło konsorcjum Ignitis Renewables oraz Ocean Winds. Do aukcji odniosło się europejskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej WindEurope, które wskazało krytycznie na kilka elementów aukcyjnych.

Zostaw komentarz

Strona główna » TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły