Łotwa zaprasza polskie firmy do współpracy w offshore wind

W dniu 29 maja 2023 r. odbyła się wideokonferencja, podczas której wiceminister klimatu i środowiska, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, spotkała się z Ligą Kurevską, wiceministrem klimatu i energii Republiki Łotewskiej. Podczas spotkania podjęto temat rozwoju m.in. morskiej energetyki wiatrowej.

W trakcie spotkania wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała, że Polska i Łotwa transformują gospodarki w kierunku niskoemisyjnym.

-Działamy na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Cieszę się, że nasze kraje mogą wymieniać się wiedzą i doświadczeniami w tej materii, zwłaszcza tymi związanymi z wyzwaniami, jakie stoją przed nami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę – powiedziała.

Łotwa zaprasza polskie firmy offshore wind do współpracy

Wiceminister Liga Kurevska przedstawiła informacje dotyczące ambitnych planów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Łotwie i zaprosiła polskie firmy do współpracy w realizacji projektów.

-Morze Bałtyckie oferuje doskonałe warunki do rozwoju farm wiatrowych na wodach morskich. Wierzymy, że współpraca polskich i łotewskich firm może przyczynić się do rozwoju offshore wind na Morzu Bałtyckim – podkreśliła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Podczas wideokonferencji ministrowie omówili również kwestie synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną.

-Synchronizacja systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich z kontynentalnym systemem europejskim jest istotnym projektem regionalnym i w pełni popieramy już przyjęty scenariusz, w którym podmorski kabel HVDC – Harmony Link jest kluczowym elementem umożliwiającym synchronizację i transgraniczną wymianę energii elektrycznej – podkreśliła wiceminister klimatu i środowiska.

Źródło: Ministerstwo klimatu i środowiska

One thought on “Łotwa zaprasza polskie firmy do współpracy w offshore wind

Zostaw komentarz

Strona główna » Łotwa zaprasza polskie firmy do współpracy w offshore wind