Chińczycy dostarczą morskie turbiny dla projektu w Niemczech

Luxcara, niezależna niemiecka firma zarządzająca projektami OZE, podpisała z chińskim Ming Yang Smart Energy umowę rezerwacyjną na dostawę turbin dla projektu morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej w niemieckim Morzu Północnym. Chińczycy mają dostarczyć 16 największych na świecie turbin o mocy jednostkowej do 18,5 MW, które zostaną zainstalowane w 2028 r.

Jak poinformowała Luxcara, średnica wirnika turbin oferowanych przez Ming Yang Smart Energy wynosi ok. 260 m, co pozwoli na maksymalizację produkcji energii. Projekt Waterkant, który powstanie w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec obok klastra istniejących morskich farm wiatrowych, w odległości  ok. 90 km od wyspy Borkum, pozwoli zasilić bezemisyjną energią ok. 400 000 gospodarstw domowych.

W sierpniu 2023 r. Luxcara ogłosiła swój udany udział w niemieckiej aukcji morskiej energii wiatrowej. Za pośrednictwem Waterkant Energy uzyskała prawo do budowy morskiej farmy wiatrowej w niemieckiej części Morza Północnego. Po raz pierwszy w Niemczech aukcja obejmowała, oprócz kryteriów finansowych, również kryteria społeczne i środowiskowe.

Niemiecka firma podkreśla, że podpisanie umowy rezerwacyjnej zostało poprzedzone przeprowadzoną przez zespół projektowy Waterkandt dokładną analizą ofert na dostawę turbin, które wpłynęły w odpowiedzi na przetarg ogłoszony pod koniec 2023 r. Oprócz aspektów technologicznych, finansowych, umownych i środowiskowych, decyzja o wyborze Ming Yang opierała się również na szeroko zakrojonym badaniu due diligence, obejmującym łańcuch dostaw, zgodność z wytycznymi ESG dostosowanymi do zasad taksonomii UE oraz wymogi cyberbezpieczeństwa wspierane przez „niezależnych ekspertów z renomowanych międzynarodowych firm doradczych”.

Chiny są aktywne na rynku morskich farm wiatrowych stając się światowym liderem pod względem mocy zainstalowanej. Co ciekawe, pod koniec ubiegłego roku Martin Brudermülle, prezes BASF, niemieckiego giganta chemicznego, stwierdził, że morskie turbiny wiatrowe z Chin są lepsze i tańsze od tych produkowanych w Europie, czym wywołał zaskoczenie europejskiej branży, w tym m.in. Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej WindEurope, co opisywaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl.

Największa organizacja sektora energetyki wiatrowej w Europie zwracała uwagę, że inni deweloperzy farm wiatrowych na Starym Kontynencie są zadowoleni z turbin produkowanych w Europe, które zainstalowali i chcieliby mieć możliwość dalszego zaopatrywania się w lokalne komponenty.

Przypomnijmy, że w kwietniu Komisja Europejska poinformowała, że zbada dotacje otrzymywane przez chińskich dostawców lądowych turbin wiatrowych dla projektów realizowanych w Hiszpanii, Grecji, Francji, Rumunii i Bułgarii.

Źródło: Luxcara

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Chińczycy dostarczą morskie turbiny dla projektu w Niemczech