Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury, poinformował podczas Konferencji Offshore Wind Poland 2024, że poddano analizie obecny plan zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich (PZP POM) w kontekście rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i wyznaczenia nowych obszarów. Celem jest wykorzystanie potencjału energetycznego na Morzu Bałtyckim. „Nadrabiamy stracony czas”.
„Lada chwila dyrektorzy urzędów morskich przedstawią ministrowi infrastruktury kompleksowe raporty o stanie zagospodarowania obszarów morskich, które dadzą podstawę do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim” – poinformował. Decyzja o poddaniu analizie aktualności planów zapadła na początku 2024 r.
Obecnie celem Ministerstwa Infrastruktury jest przygotowanie portów do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych. W sierpniu wydano pozwolenie na budowę dla portu instalacyjnego w Gdańsku oraz została zatwierdzona pomoc finansowa w kwocie ok. 900 mln zł.
Ze środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) realizowane są działania dotyczące rozwoju portów serwisowych – w Ustce, Łebie i Darłowie. Ogłoszono już przetargi w zakresie modernizacji infrastruktury portowej.
W ramach KPO na przedsięwzięcia związane z portami w Gdańsku, Ustce, Łebie i Darłowie zostanie przeznaczona łączna kwota 370 mln euro.