24 czerwca br. na terenie budowanej stacji elektroenergetycznej Choczewo w okolicy Osiek Lęborskich odbyło się spotkanie władz gminy i radnych z przedstawicielami Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz inwestorów morskich farm wiatrowych.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy polskiego operatora. Miało na celu zaprezentowanie – przede wszystkim nowym radnym gminy Choczewo oraz wójtowi Jarosławowi Bachowi – zasięgu inwestycji PSE, które posłużą w niedalekiej przyszłości do odbioru mocy z morskich farm wiatrowych. Gospodarze omówili stan realizacji infrastruktury elektroenergetycznej na obszarze gminy Choczewo – w kontekście planu rozwoju sieci przesyłowej na Pomorzu.
Szczegółowo zreferowano postęp budowy SE Choczewo – plan zagospodarowania terenu, zrealizowane oraz trwające roboty. Przedstawiono harmonogram prac dla linii służących wyprowadzeniu energii elektrycznej z planowanych na Bałtyku odnawialnych źródeł energii.
Uczestnicy spotkania rozmawiali również o kwestiach bezpiecznego transportu podczas budowy. Inwestorzy wskazali rozwiązania, które już zostały wprowadzone w życie. Wstępnie określono też plan dalszych działań w tym zakresie.
Przedstawiciele inwestorów morskich farm wiatrowych omówili stan zaawansowania swoich projektów.
Stacja elektroenergetyczna Choczewo
Przypomnijmy, że dzięki budowie stacji 400 kV Choczewo, PSE zapewnią przyłączenie morskich farm wiatrowych budowanych na Bałtyku do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Umożliwi to dostarczenie ogromnej ilości odnawialnej energii do odbiorców w całym kraju.
PSE jako inwestor budowy stacji posiada już wszystkie niezbędne do realizacji przedsięwzięcia decyzje administracyjne – decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę. W styczniu 2023 r. rozpoczął pierwsze prace przygotowawcze, w tym niwelację terenu. W marcu 2023 r. teren budowy przejął generalny wykonawca wyłoniony w ramach postępowania przetargowego – konsorcjum firm SPIE Elbud Gdańsk SA i Elfeko SA.
W kwietniu 2023 r. wykonawca rozpoczął wyrównywanie terenu na potrzeby budowy stacji. Podczas prac stwierdzono obecność licznych obiektów archeologicznych, m.in. fragmentów palenisk i ceramiki łużyckiej. Badania archeologiczne, które PSE zleciły na podstawie decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, pozwoliły na zabezpieczenie i konserwację odkrytych przedmiotów.
Od jesieni 2023 r. prowadzone są prace związane z organizacją dróg wewnętrznych, zabezpieczaniem terenu, budową fundamentów pod aparaturę stacyjną, budową budynku technicznego i bramek liniowych.
PSE informuje, że zakończenie prac i oddanie obiektu do użytkowania przewidziano pod koniec 2025 r
Źródło: PSE, własne
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.