16 stycznia 2025 r. w Warszawie pod patronatem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa odbędzie się kongres poświęcony bezpieczeństwu infrastruktury energetycznej na morzu EnergySecurityCongress.pl. Organizatorem wydarzenia jest Klub Energetyczny. Portal OffshoreWindPoland.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Celem kongresu jest zwrócenie uwagi na potrzebę lepszego zabezpieczenia infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim zarówno poprzez inwestycje w ochronę, jak również przez dostosowanie legislacji do obecnych wyzwań. Chcemy zwrócić uwagę na kwestie technologiczne związane z bezpieczeństwem cybernetycznym jak również współprace służb i sił zbrojnych krajów NATO w basenie Morza Bałtyckiego.
Gościem specjalnym konferencji będzie ALAN RILEY, senior fellow Atlantic Council Global Energy Center, specjalizujący się w tematyce bezpieczeństwa infrastruktury surowcowej i energetycznej.
EnergySecurityCongress.pl odbędzie się na początku polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, której hasło brzmi „Bezpieczeństwo, Europo”.
Morze Bałtyckie to nie tylko okno na świat dla dostaw ropy naftowej i gazu do Polski, ale również miejsce gdzie mają stanąć potężne farmy wiatrowe, które zasilą polską gospodarkę w gigawaty zielonej energii. Na dnie Bałtyku położone są również kable HVDC którymi płynie energia elektryczna od naszych partnerów handlowych jak również światłowody bez których trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie dzisiejszego świata. Warto zastanowić się w jaki sposób skutecznie chronić krytyczną infrastrukturę.
Podczas kongresu chcemy dyskutować na temat:
– współczesnych zagrożeń infrastruktury energetycznej i surowcowej;
– potrzebnych zmian prawnych aby lepiej chronić infrastrukturę krytyczną;
– wyzwań technologicznych przed którymi staje branża offshore wind;
– współpracy służb i sił zbrojnych w basenie Bałtyku.
Agenda i rejestracja na stronie EnergySecurityCongress.pl
Kongres odbędzie się w Centralnym Domu Technologii ul. Krucza 50 w Warszawie, start o godz. 9.00
EnergySecurityCongress.pl odbywa się pod patronatem:
Rządowego Centrum Bezpieczeństwa,
Wind Europe,
Wind Industry Hub,
Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej,
Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej,
Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego,
Ośrodka Bezpieczeństwa Energetycznego.