Minister Spraw Zagranicznych z wizytą w Gdańsku. Deklaracje wsparcia w rozmowach z partnerami na poziomie europejskim

8 listopada 2024 roku, na gdańskiej Wyspie Ostrów, przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), Baltic Towers oraz Grupy Przemysłowej Baltic (GPB) spotkali się z Ministrem Spraw Zagranicznych, Radosławem Sikorskim. Wizyta była okazją do prezentacji zakładów produkcyjnych i omówienia wyzwań stojących przed polskimi firmami działającymi w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

Celem spotkania z Ministrem Spraw Zagranicznych – poza przedstawieniem infrastruktury GPB, w tym zakładów historycznie powiązanych ze Stocznią Gdańską – było stworzenie przestrzeni do dyskusji nad wyzwaniami, przed którymi staje polski sektor offshore.

– Transformacja energetyczna to wielka szansa. Przede wszystkim na czystsze powietrze, ale także na nowe zastosowanie terenów inwestycyjnych tradycyjnych, które odżywają – powiedział Minister MSZ Radosław Sikorski podczas dzisiejszej wizyty w siedzibie Grupy Przemysłowej Baltic na gdańskiej Wyspie Ostrów. To właśnie w tym miejscu, na terenie Stoczni Gdańskiej trwa budowa nowoczesnej fabryki do produkcji wież wiatrowych Baltic Towers, której właścicielem jest ARP S.A.

– Widzimy tutaj apartamentowce, ale też wielkie inwestycje i to jest szansa na rozwój i nowoczesność. – podkreślił Minister Sikorski.

Podczas rozmów podkreślono, że Grupa Przemysłowa Baltic kontynuuje bogate dziedzictwo polskiego przemysłu stoczniowego, korzystając z doświadczenia blisko 900 specjalistów zatrudnionych w jej zakładach. Grupa aspiruje do roli krajowego i regionalnego lidera przemysłowego w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, który rozwija innowacyjne rozwiązania, skutecznie konkuruje na arenie międzynarodowej oraz wspiera transformację energetyczną Polski. Zaznaczono również, że dla dalszego rozwoju konieczne są kolejne kontakty i zamówienia, ale także inwestycje umożliwiające wdrażanie specjalistycznych produktów i usług dla branży offshore. Te działania wymagają aktywnego wsparcia ze strony państwa.

– Rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej to jeden z kluczowych obszarów strategii Agencji Rozwoju Przemysłu. Zgodnie z założeniami, do 2040 r. na Bałtyku zostanie zainstalowanych w ramach morskich farm wiatrowych do 33 GW mocy, gdzie koszt wybudowania tylko 1 GW szacuje się na poziomie między 15 a 25 mld zł. Jako Agencja chcemy uczestniczyć w podziale tego tortu. Priorytetem jednak jest zajęcie odpowiedniej pozycji w globalnym łańcuchu dostaw, a także maksymalizacja tzw. local content. Dostrzegamy jednocześnie pewne granice wzrostu dla sektora offshore, których przezwyciężenie – bez wsparcia i koordynacji ze strony administracji rządowej – może być trudne. Dlatego z zadowoleniem przyjmuję zadeklarowane przez Ministra Sikorskiego wsparcie w rozmowach z kluczowymi partnerami na poziomie europejskim – powiedział Radosław Niedzielski, Wiceprezes ARP S.A. odpowiedzialny za Grupę Kapitałową.

– Nasza Grupa powstała, by skonsolidować polskie kompetencje przemysłowe w różnych sektorach energetyki, w tym morskiej i lądowej energetyki wiatrowej. Dysponując takimi zasobami, zamierzamy aktywnie uczestniczyć w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Razem z naszym właścicielem, ARP, aktywnie wspieramy budowę polskiego łańcucha dostaw w obszarze morskiej energetyki wiatrowej i dążymy do stworzenia w Trójmieście przemysłowego hubu dla projektów realizowanych na Bałtyku. Cieszy nas, że rząd dostrzega kluczową rolę krajowych firm w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i dąży do zabezpieczenia ich udziału w obecnych i przyszłych projektach – powiedział Adam Kowalski, Prezes Zarządu Grupy Przemysłowej Baltic.

Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka Skarbu Państwa w nadzorze Ministra Aktywów Państwowych. W ramach swojej działalności odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. Inicjuje działania na rzecz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w całym kraju, dba o rozwój lokalnych społeczności, inwestuje w strategiczne sektory gospodarki i nowatorskie technologie. Wspiera innowacje inwestując m.in. w OZE, w tym morską energetykę wiatrową, ale też technologie wodorowe, przemysł kosmiczny i elektromobilność.

Grupa Przemysłowa Baltic (GPB) to holding skupiający spółki Baltic Operator, Stocznia Gdańska oraz Energomontaż-Północ Gdynia. Misją GPB jest aktywne uczestnictwo w transformacji energetycznej Polski poprzez budowę polskiego łańcucha dostaw w obszarze morskiej i lądowej energetyki wiatrowej, ropy, gazu, wodoru oraz energetyki jądrowej. Spółki zrzeszone w holdingu posiadają szerokie kompetencje i doświadczenie w realizacji skomplikowanych konstrukcji stalowych dla klientów krajowych i zagranicznych. Strategia GPB jest wspierana przez właściciela, Agencję Rozwoju Przemysłu.

Źródło: ARP/Baltic Towers

Zostaw komentarz

Strona główna » Minister Spraw Zagranicznych z wizytą w Gdańsku. Deklaracje wsparcia w rozmowach z partnerami na poziomie europejskim