Ruszyła budowa portu instalacyjnego w Świnoujściu

W ramach przygotowania infrastruktury instalacyjnej dla branży offshore wind, Grupa Orlen rozpoczęła budowę części lądowej portu instalacyjnego w Świnoujściu.

W przyszłości, z uwagi na korzystną lokalizację, port w Świnoujściu, będzie mógł obsługiwać nie tylko polskie inwestycje, ale również te prowadzone na wodach niemieckich, szwedzkich czy duńskich.

– W ciągu trzech lat uruchomimy pierwszą morską farmę wiatrową w Polsce, ale chcemy wykorzystywać nasze doświadczenie i zbudowaną infrastrukturę także przy kolejnych projektach. Przykładem może być rozpoczęta właśnie budowa terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, który będzie wykorzystywany przy realizacji Baltic Power, ale też kolejnych pięciu farmach planowanych przez Grupę Orlen o łącznej mocy 5,2 GW – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Orlen.

Inwestycja realizowana przez spółkę Orlen Neptun powstaje w porcie Świnoujście i po zakończeniu prac w 2025 roku będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie. Jego nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu MFW Baltic Power, następnie będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy Orlen na Bałtyku.

Źródło: Orlen

Zostaw komentarz

Strona główna » Ruszyła budowa portu instalacyjnego w Świnoujściu