TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły

Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.

1.Baza operacyjno-serwisowa w Porcie Ustka z decyzją środowiskową

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku (RDOŚ) wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla bazy operacyjno-serwisowej w Ustce, którą będzie budować polska spółka PGE Baltica.

2. Ruszyła III edycja studiów Executive Offshore Wind MBA

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uruchomiło w dniu 27 października 2023 r. trzecią edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA.

3. Trafostacja wykonana przez GP Baltic w drodze do USA

Należąca do Grupy Przemysłowej Baltic spółka Baltic Operator kończy realizację projektu prefabrykacji dwóch trafostacji (OSS) morskiej farmy wiatrowej w USA. Obie wyprodukowane przez grupę konstrukcje trafostacji mają łączną masę ponad 3000 ton i zostaną dostarczone drogą morską na farmę wiatrową u wybrzeży USA. Każda z trafostacji ma 42 m długości, 34 m szerokości i 22,5 m wysokości. Realizacją projektu zajmowało się ponad 300 osób. Obie trafostacje popłyną najpierw do Danii.

4. Czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza? Branża chce rozmawiać

Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się kluczowym obszarem wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Polska może i powinna być liderem rozwoju offshore wind na Bałtyku. Korzyści gospodarcze, nowe miejsca pracy i rozwój local content są w zasięgu ręki – jednak bez silnego wsparcia regulacyjnego nie zrealizujemy najlepszego scenariusza rozwoju. Priorytetem nowego rządu po wyborach powinno być wsparcie energetyki wiatrowej i nakreślanie efektywnej ścieżki rozwoju dla onshore i offshore – przekonuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW). Już 21 listopada w trakcie debaty politycznej na Konferencji Offshore Wind Poland liderzy kluczowych partii przedstawią swoje plany i wizje na transformację energetyczną, rozwój OZE i ułatwienia regulacyjne dla offshore.

5. PGE i Ørsted wybrały dostawcę fundamentów dla MFW Baltica 2

PGE Polska Grupa Energetyczna i duńska spółka Ørsted podpisały z Steelwind Nordenham umowę na dostawę 34 monopali dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Produkcja ma ruszyć w drugiej połowie 2025 r. To ostatnia z umów dotyczących dostaw kluczowych elementów dla części morskiej inwestycji.

Zostaw komentarz

Strona główna » TOP 5 minionego tygodnia. Zobacz najchętniej czytane artykuły